Babské rady: Zaručené triky na mytí oken. Vyzkoušejte pudink a ocet

Ocet je skvělým čisticím prostředkem.
Zdroj: Pixabay
Babská rada zní: Použijte pudinkový prášek.Čistá okna jsou vizitkou správné hospodyňky.Investujte do kvalitní stěrky.Ocet je skvělým čisticím prostředkem.+ 1 fotka+ 2 fotky

Mytí oken nebývá oblíbenou zábavou, a jelikož máme posledních pár slunečných dní, jistě se vám bude hodit několik triků, které vám tuto práci usnadní a urychlí.

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 12. 10. 2018 07:59

Naše babičky si na čistá okna potrpěly a říkalo se, že jsou vizitkou správné hospodyňky. Pokud to právě teď není s tou vaší „vizitkou“ nikterak slavné, můžete to hned teď o víkendu napravit.

Prvním krokem je, že otevřete okno a podíváte se na oblohu. Ideální počasí je, když nemrzne, příliš nefouká, a hlavně vám do oken nesvítí slunce. Pokud je příliš teplo, voda i přípravky rychle zasychají a okna jsou plná šmouh, v mrazu zase špína víc drží a navíc můžete nastydnout.

Pokud uznáte, že počasí vyhovuje, pusťte se do vyklizení parapetů a okolí oken včetně sundání záclon. Ty dejte ideálně hned vyprat.

Podívejte se, jestli nejsou kolem oken pavučiny a případně je vyluxujte. Někdy může okolí i plesnivět, takže je dobré plíseň nastříkat vhodným přípravkem.

Nachystejte si kbelík s vodou a hadrem, přípravek na mytí oken, ale také schůdky či stoličku. Mytí začněte tím, že vodou se saponátem omyjete žaluzie a jejich ovládání. Pokud je nemáte, začněte mytím rámů. Ani na urputnou špínu na nich však nepoužívejte písek na nádobí či podobné přípravky. Například plastové rámy jsou velmi citlivé na poškrábání. Teprve po umytí žaluzií a rámů přijde řada na skla z obou stran.

Pokud jsou okna šroubovací tak, jak tomu bývá zejména ve starších domech, je třeba je rozšroubovat, umýt a vyleštit z obou stran a pak sešroubovat zpět. Rozhodně nedoporučujeme umývat skla hadrem a vodou a dolešťovat je pak pomocí různých sprejů. Při přímém slunečním světle potom zaručeně uvidíte šmouhy. Investujte raději do kvalitní stěrky na okna s vyměnitelnou gumou a pořiďte si také takzvaný rozmývák, kterým budete na tabuli nanášet vodu se saponátem, můžete ho případně nahradit obyčejnou houbou.

A co radí naše babičky? Ty se o vysoký lesk a okna bez šmouh dokázaly postarat i bez přípravků z drogerie. Krásný lesk a umytí zašpiněných skel dokážete za pomoci octa ve spojení s teplou vodou. Okna také vyleštíte novinovým papírem. Skla můžete mýt i vlažnou vodou, do které přidáte sáček rozmíchaného vanilkového pudinku. Po uschnutí stačí skla vyleštit suchým hadříkem. Mytí zvládne i dětský šampon přidaný do vody. Skvělá je i slaná voda – dávkování je asi polévková lžíce na litr vody. Poradí si i s víc zašpiněnými skly. Okna dokonale vyleští i staré silonky.

Superstar Alžběta Kolečkářová o smrti milovaného partnera: První půlrok jsem jenom brečela a bránila naše děti

Superstar Alžběta Kolečkářová o smrti milovaného partnera: První půlrok jsem jenom brečela a bránila naše děti

Související články

Další články