Vychytávky našich babiček: Jak si připravit účinný domácí prací gel a aviváž, která provoní vaše oblečení na dlouhou dobu?

Domácí aviváž i prací prášek ocenily už naše babičky.
Zdroj: Pixabay
Do pracího gelu přidejte jedlou sodu.Přidat můžete i vonné silice.Aviváž je bez chemických přísad.Domácí prostředky ocení i vaše pračka.+ 1 fotka+ 2 fotky

Svěží prádlo je základ, to už věděly naše babičky. No a jelikož v době jejich mládí nebylo na výběr tolik pracích prostředků a aviváží jako dnes, raději si je připravovaly doma.

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 24. září 2018

Všechny toužíme po čistých, voňavých a měkkých ručnících či ostatním prádle. Na každý druh prádla máme jiný prášek, aviváž nebo jiný prostředek, který nám má prádlo udržet déle jako nové.

Ne vždy se ale prostředek osvědčí a slibovaná reklama je pravdivá. Abyste předešla nespokojenosti a nemusela mít doma deset krabiček či lahviček s pracími či změkčujícícmi prostředky, vyrobte si raději prací gel a aviváž doma.

Třešničkou na dortu je, že vás to bude stát pár korun, a navíc bude čistší i vaše pračka.

Domácí aviváž

Začneme přípravou aviváže. Domácí aviváž můžete přidávat ke každému praní stejně jako klasickou kupovanou aviváž z obchodu. Prát byste ale měla minimálně při 45 stupních, což je teplota, která vám zajistí nejen čistotu prádla, ale také pračky.

Na přípravu budete potřebovat:

10 g jedlé sody 
150 – 200 ml horké vody 
800 ml jablečného octa 
20 kapek esenciálního oleje dle vlastního výběru 
1 velkou uzavíratelnou plastovou nádobu 

Postup přípravy je velmi jednoduchý. Do plastové nádoby nalijte vodu, ocet a přidejte sodu. Roztok dobře protřepejte, a až se vytratí bublinky, přidejte silici dle vlastního výběru. Trochu roztok promíchejte a aviváž je hotová. 

Domácí aviváž je velmi šetrná, bez chemie a zajistí voňavější i měkčí prádlo a také čistší pračku.

Už nikdy více!
Mohlo by Vás zajímat:

Skvělý tip na praní prádla, který může zachránit vaše manželství před krachem

Prací gel

Dále přinášíme skvělý tip na výrobu domácího pracího prostředku, nebo lépe řečeno, gelu na praní. Kromě toho, že je účinný, je také velmi šetrný k vaší pračce.

K přípravě budete potřebovat:

250 g mýdla na praní 
300 g krystalické sody 
10 l vařící vody 
10 – 15 kapek silice dle vlastního výběru 

Abyste si mohla připravit tento domácí prací gel, je třeba nastrouhat mýdlo a nasypat ho do vařící vody, aby se úplně rozpustilo. Potom do směsi přidáme krystalickou sodu, a když se krystalky úplně rozpustí, můžeme přidat pár kapek silice. Hotový přípravek přelijeme do nádob. Směs může při skladování mírně zhoustnout. Na jedno praní je vhodné použít 1 až 1 a ½ odměrky.

Škola líčení: Jak si správně upravit obočí? Vizážistka Diana vám ukáže, jak ho vytvarovat během pár minut

Další články