Jak ušetřit na cestách tisíce? Objevte těchto 7 skulin a půjde to!

Bankovky namísto listů salátu si obrazně nemůže dovolit každý. Našli jsme skuliny, díky kterým ušetříte tisíce.
Zdroj: Blog.peertransfer.com

Pokud vám záleží na penězích, do kterých jste investovali mnoho času a dřiny, nebudou vám lhostejné ani na cestách. Dejte si pozor na těchto 7 situací, kdy peníze odtékají z účtu, aniž byste si to uvědomovali.

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová11. 03. 2018 18:34

1. Zahraniční transakce a bankomaty

S vaším zahraničním výběrem z bankomatu banka „ztloustne“ i o stokorunu. K tomu si připočítejte, jak často se dostanete do situace, kdy hotovost potřebujete, a už je z toho poměrně štědrý dar prakticky za nic. Zdaleka v tom nejste sami – každoročně Češi provedou v zahraničí bezmála tři miliony výběrů.

Proč ale za výběry v cizině platíte? V dnešní době některé banky nabízejí transakce ve světě zdarma, byť pod podmínkou. Air Bank zaručí bezplatné výběry v rámci Evropské unie při zřízení Velkého tarifu (měsíčně vyjde na 100 korun), klienti GE Money Bank mají stejné výhody se sjednaným exkluzivním kontem Genius Gold.

Topfmonline.com

Přidávají se k nim i další banky, které si neúčtují poplatky za výběr při zřízení speciálních kont: Raiffeisenbank vyžaduje založení eKonta Komplet (129 korun měsíčně), UniCredit Bank tzv. U konto (nutný měsíční obrat 12 tisíc korun) a Zuno tzv. Účet Plus (podmínkou měsíční bezhotovostní útrata 3 tisíce korun). Česká spořitelna dovolí bezplatné zahraniční výběry klientům skupiny Erste při aktivaci doplňkové sužby za 29 korun.

Je-li vám z nějakého důvodu změna banky proti srsti, před odjezdem si v té svojí nechte zdarma virtuálně změnit měnu. A pokud jste už na cestách, nezbývá vám než snížit počet transakcí na minimum. Snažte si vybrat vždy jednu velkou částku na delší období a tu si uschovejte na bezpečné místo.

2. Cenové výkyvy

Wikihow.com

Nakoupením letenek či uhrazením ubytování formality nekončí. Respektive mohou, ale nákupčí se tak mnohdy připraví o výhodnější ceny.

Mnoho leteckých společností umožňuje zrušení letu zdarma do 24 hodin. Znamená to, že si můžete přeplánovat let, pokud cena klesne krátce po zakoupení letenky. Tak můžete ušetřit stovky až tisíce korun.

Propadnout se mohou i ceny ubytování poté, co si oddychnete, že už tu nejotravnější část příprav na cesty máte za sebou. Řešení je jednoduché – rezervujte si ubytování přes společnost jako Tingo. Ta zaručuje, že pokud si booknete hotel za cenu a ta následně poklesne, automaticky vyrovná finanční rozdíly a přeplatek vám vrátí zpět.

3. Kontrola zavazadla

Vosizneias.com

Poplatky za přetížené zavazadlo mohou být dnes v době jejich růstu značně nepříjemné. A kontrola hmotnosti kufru je tak nezbytná zvlášť před návratem domů. Z dovolené si často odvážíme řadu suvenýrů, kvůli kterým se zavazadlo může pěkně prohnout.

Cestujete-li za Atlantský oceán, nezapomeňte na pravidlo 3-1-1. Americký Úřad pro bezpečnost v dopravě povoluje cestovat pouze se 100mililitrovými lahvemi (tedy 3,4 unce, odsud trojka v názvu pravidla), přičemž všechny se musí vejít do litrové tašky. A to vše maximálně do jednoho zavazadla. Jak si rychle, úsporně a efektivně zabalit, zjistíte tady.

4. Ubytování

Opravdu potřebujeme na těch pár dní saunu, vířivku a výhled na celé město? V 99 % případů ne. Využijte levnějších možností ubytování, jako jsou hostely, dormitory nebo i bydlení v soukromých bytech. Celou řadu nabídek na výhodný a často i bezplatný nocleh najdete na webech jako Airbnb, Couchsurfing, Homestay a dalších serverech, o kterých jsme psali v článku níže.

Pro milovníky zvířat se jeví jako nejlepší řešení ubytování přes TrustedHousesitters. Pod 2,5 tisíce se v bytě či domě zprostředkovaném skrze tento web ubytuje každý. Pod jednou podmínkou – musí se postarat o domácího mazlíčka. Přistoupíte-li na hlídání, můžete si vybrat z řady bydlení v Americe, Velké Británii, jižní Africe i na Novém Zélandu.

5. Restaurace

Kentuckianahealthwellness.com

Na stravování se dá hodně ušetřit v době, kdy se rozmáhá popularita ubytování v soukromých bytech. Drtivá většina z nich je totiž vybavena kuchyňkou. Domácí příprava jídla ušetří peníze i kalorie a je často nejzdravější variantou.

6. Taxi

Někdy je taxi nejefektivnějším řešením, pokud vás netrápí stav vašeho konta. V opačném případě si musíte vystačit s veřejnou dopravou a vlastními končetinami. Neberte to ale jako hendikep! Díky tomuto způsobu přepravy poznáte město a místní kulturu nejlépe. Zvolíte-li variantu MHD, zjistěte, jaké možnosti místní dopravní podnik nabízí. V mnoha destinacích je nejlevnější variantou karta na delší časové období.

7. Členství

I když si nemyslíte, že budete vracející se zákazník, nemáte co ztratit. Zjistěte, jaké slevové či výhodné karty nabízí daný dopravní sever, hotel či prodejce vstupenek. Často se setkáte s výhodami pro studenty, seniory či skupiny. Protože kdo šetří, má za tři!

Hvězda Ulice Anna Fixová otevřeně o nejtěžších chvílích v životě: Nechtěla jsem se probudit a žít

Hvězda Ulice Anna Fixová otevřeně o nejtěžších chvílích v životě: Nechtěla jsem se probudit a žít

Související články

Další články