Marie Laveau, nejznámější královna voodoo. Život jí ničily rodinné tragédie

Marie Laveau (10. září 1801 až 15. června 1881) byla kreolská praktikantka voodoo. Patřila mezi nejvlivnější osoby New Orleans, říkalo se jí "královna voodoo".
Zdroj: Wikimedia Commons Public Domain
Marie Laveau (10. září 1801 až 15. června 1881) byla kreolská praktikantka voodoo. Patřila mezi nejvlivnější osoby New Orleans, říkalo se jí Marie Laveau (10. září 1801 až 15. června 1881) byla kreolská praktikantka voodoo. Patřila mezi nejvlivnější osoby New Orleans, říkalo se jí Voodoo je náboženství pocházející z karibského státu Haiti.Voodoo je náboženství pocházející z karibského státu Haiti.+ 5 fotek+ 6 fotek
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Každý rok navštíví americké město New Orleans přes šest milionů lidí. Přivádí je sem mimo jiné legenda o místní královně voodoo, která dokáže splnit tajná přání i zavraždit nepřítele. Většina návštěvníků pak odjíždí domů spokojena…

Kateřina Niekurzáková
Kateřina Niekurzáková 1. října 2019

Voodoo je mýty opředené náboženství pocházející z karibského státu Haiti. Snad každý zná panenky, do nichž se zapichují špendlíky. Takto postižená místa pak člověku, kterého panenka znázorňuje, působí muka.

Pověstné panenky

Panenky voodoo přitom původně neměly lidem škodit, zhotovovaly se jako model člověka, který ho měl naopak při dobré péči chránit. Cílem zabodávání špendlíků bylo podchytit v těle nemoc a tímto způsobem ji z postiženého vyhnat. Bohužel se rychle rozmohla praktika, kdy se ostré předměty zabodávaly do panenky proto, aby oběť trpěla.

Královna voodoo

V 19. století žila v New Orleans kreolka jménem Marie Laveau (10. září 1801 – 15. června 1881), která si pro svou znalost voodoo vysloužila přezdívku královna či papežka voodoo. Dokázala svými kouzly požehnat i proklít, proto ji jedni milovali a druzí nenáviděli. Nejvíce proti ní vystupovali křesťanští duchovní.

Sama Marie Laveau se snažila zabránit tomu, aby voodoo bylo chápáno negativně, proto zavedla používání křesťanských symbolů, jako je kříž či sochy světců. Chtěla tím ukázat, že voodoo není v rozporu s křesťanstvím. Přízeň křesťanského duchovenstva si stejně nezajistila, přesto se báli proti ní cokoli podniknout.

Shakespearova hra Macbeth. Provází ji série záhadných úmrtí a tragédií
Mohlo by Vás zajímat:

Shakespearova hra Macbeth. Provází ji série záhadných úmrtí a tragédií

Rodinné tragédie

Říká se, že všechno, co v magii podnikneme, se nám vrátí. Marie Laveau vykonala prokazatelně několik kleteb na zakázku pro místní obyvatele. V jejím životě ji pak stihla řada nešťastných událostí. Její manžel Jacques zemřel krátce po svatbě a pouze dvě její dcery se dožily dospělosti.

Bojovnice za lidská práva

Marie Laveau vykonala za svůj život spoustu záslužných věcí, které se její nepřátelé později snažili zamlčet. Prokazatelně se věnovala charitativní činnosti, ošetřovala nemocné, vykupovala černé ženy z otroctví a bojovala za práva barevných v Americe. Zajisté i proto ležela spoustě lidem v žaludku…

Z hrobu se stala legenda

Marie Laveau zemřela v roce 1881. Spousta lidí dodnes podniká pouť k jejímu náhrobku na hřbitově v New Orleans. Věří totiž, že Marie má i ze záhrobí moc plnit jejich přání. Stačí k tomu prý udělat následující: Třikrát zaklepat na Mariin náhrobek, pak se otočit třikrát proti směru hodinových ručiček. Duchům voodoo rozlít rum, na hrobce vyznačit trojí pokřižování a vyslovit svoje přání. Nakonec tu ještě zanechte symbolickou oběť.

NA OSUD KRÁLOVNY VOODOO SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články