Fit a krásnáTestováníSoutěže

Shakespearova hra Macbeth. Provází ji série záhadných úmrtí a tragédií

+ 6 fotek+ 7 fotek
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Shakespearův Macbeth patří mezi nejčastěji uváděné divadelní hry na světě. Zbožňují ji i milovníci záhad, jenže z trochu jiného důvodu - prý je prokletá. Od prvního uvedení ji totiž provázejí zvláštní úmrtí. Na kontě má mít desítky obětí včetně známých jmen...

Kateřina Niekurzáková 21. září 2019

Co říká slavná kletba? Herce prý před představením nestraší jen to, že zapomenou repliku, bojí se v zákulisí nahlas vyslovit samotný název hry. Vyslovení slova Macbeth totiž údajně přivolává smůlu a neštěstí na celý štáb.

Rozezlené čarodějnice

Hru už od jejího prvního uvedení provází řada nešťastných náhod. Kdo a proč ale Macbetha proklel? Podle legendy Shakespeare zahrnul do repliky čarodějnic v prvním dějství prvky skutečných rituálů a kleteb černé magie. Rozezlené čarodějnice si nehodlaly nechat líbit, že takovýmto způsobem prozradil jejich tajemství a uvrhly na všechny další inscenace Macbetha kletbu.

Nešťastná premiéra

Smůla přichází už při premiéře 7. srpna 1606. Představitele lady Macbeth, chlapce Hala Berridgeho, schvátí horečka a umírá v zákulisí. Role se tak musí zhostit samotný autor.

Netrvá dlouho a na hru zavítá velký milovník Shakespearových her, anglický král Jakub I. Stuart, aby k překvapení všech Macbetha na několik let zakázal. Král krátce před tím napsal knihu Deamonologie, v níž se pouští do boje proti údajným čarodějnicím a jejich údajné kletby kolem hry ho zkrátka děsí.

Proč se bojíme pátku třináctého? Může za to krvavý pogrom na legendární templáře
Mohlo by Vás zajímat:

Proč se bojíme pátku třináctého? Může za to krvavý pogrom na legendární templáře

Řetězec tragédií

Již během další londýnské premiéry v roce 1703 se strhne jedna z nejsilnějších bouří v celé anglické historii, během níž se více než dvě tisícovky komínů zřítí ze střech. Roku 1849 hrají v New Yorku Macbetha dva velcí herečtí rivalové najednou. Jsou jimi Angličan W. Ch. Macready a Američan Edwin Forrest. Fanoušci Forresta se rozhodnou během představení házet shnilé ovoce a židle na Macreadyho, proto se v divadle strhne bitka. Policie zasáhne tím způsobem, že do davu začne střílet. Během zásahu zemře dvacet lidí a víc než třicet jich je zraněno.

Pády i popáleniny

Roku 1937 se utrhne v londýnském divadle Old Vic těžké závaží, aby dopadlo pouhých pár centimetrů od představitele Macbetha Laurence Oliviera. Za dalších pět let zemřou během uvedení hry s Johnem Gielgudem v titulní roli další tři herci a scénograf následně spáchá sebevraždu.

Tři roky po skončení druhé světové války Diana Wynyardová chodí coby lady Macbeth se zavřenýma očima po jevišti, aby poté spadla z okraje pódia do hloubky 4,5 metru. A konečně roku 1954 při inscenaci na Bermudách málem uhoří americký herec Charlton Heston, jehož kostým byl napuštěn hořlavou látkou.

Slavná Tutanchamonova kletba: Jeho prokletá hrobka prý způsobila 21 úmrtí
Mohlo by Vás zajímat:

Slavná Tutanchamonova kletba: Jeho prokletá hrobka prý způsobila 21 úmrtí

Jak kletbu odvrátit?

Kletbu jde prý naštěstí zvrátit. Pokud někomu z ansámblu v zákulisí ujede slovo Macbeth, musí okamžitě opustit divadlo a venku se třikrát otočit, odplivnout si a zaťukat na dveře divadla, aby ho vzali zpět dovnitř. Kvůli bezpečnosti je proto hra nazývána v zákulisí Skotská hra.

I když Macbetha od jeho vzniku doprovázejí nešťastné události, stále zůstává jednou z nejoblíbenějších a nejčastěji uváděných divadelních her na světě.

PODÍVEJTE SE DO GALERIE NA TRAGICKÉ UDÁLOSTI KOLEM MACBETHA:

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články