Fit a krásnáTestováníSoutěže

Slavná Tutanchamonova kletba: Jeho prokletá hrobka prý způsobila 21 úmrtí

+ 8 fotek+ 9 fotek
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Znáte nejslavnější kletby světa? O strašlivé faraonově kletbě kolují legendy od nepaměti. Nejznámější z nich se váže k Tutanchamonově hrobce v egyptském Údolí králů, která měla postihnout slavné objevitele. Co stálo za vznikem pověsti o smrtící kletbě? A je to opravdu jen pověst?

Kateřina Niekurzáková 19. září 2019

Touha po objevu

Amatérský archeolog Howard Carter toužil po velkém objevu celý život. Jeho nadšením se dal strhnout i lord Carnarvon, který jeho práce financoval. Vykopávky ale dlouho nepřinášely žádné výsledky, a tak šlechtickému chlebodárci začala pomalu docházet trpělivost. „Máte poslední šanci Cartere, další vykopávky už nebudu financovat,“ pohrozil jednoho dne archeologovi.

Carter doufal v zázrak, který se opravdu přihodil. Brzy narazil na dvanáct kamenných schodů, které vedly k zapečetěným dveřím hrobky. Se slavnostním otevřením počkala celá skupina na svého mecenáše.

Faraonova hrobka

Byl prosinec 1922, když byly dveře s pečetí města mrtvých slavnostně otevřeny. Už při vynášení suti jeden z místních felláhů pronesl: „Tito muži naleznou zlato, ale i smrt.“ 

Jeho slova byla děsivě pravdivá. Skupina archeologů skutečně objevila zcela neporušené poklady a sarkorfág s mumií faraona. Byl jím Tutanchamon, jedenáctý král z osmnácté dynastie, který vládl hornímu a dolnímu Egyptu. Za života nebyl významným faraonem, ale poklad v jeho hrobce byl ohromující.

První oběti

Během prvních odkryvů zemřel Carterův oblíbený kanárek, který měl objevitele k hrobce dovést. Zajímavostí je, že ho zabila kobra, která byla v Egyptě tradičně považována za ochránkyni mrtvých. První zvěsti o kletbě tak na sebe nenechaly dlouho čekat.

Brzy onemocněl lord Carnarvon. Rozřízl si moskytí štípnutí, do něhož se mu dostala infekce. Ta zapříčinila otravu krve a později i zápal plic. Umírající Carnavon tvrdil, že mu obličej drásá velký pták. Zemřel v bolestech krátce po převozu do Káhiry v dubnu 1923.

Proč se bojíme pátku třináctého? Může za to krvavý pogrom na legendární templáře
Mohlo by Vás zajímat:

Proč se bojíme pátku třináctého? Může za to krvavý pogrom na legendární templáře

Další série úmrtí

Na neznámou infekci zemřel i Arthur Mace, který jako poslední odstranil vchodový kámen do hrobky. V roce 1923 zemřeli i archeologové Ahmad Karnal a William Henry Goodyear, kteří se na vykopávkách podíleli. Rok po nich se na věčnost odebral doktor Archibald Douglas Reed, který jako první rentgenoval Tutanchamonovo tělo.

Tím ale série úmrtí nekončí, protože do roku 1935 se počet obětí vyšplhal na 21. Šlo o lidi, kteří se zúčastnili vykopávek, či jen navštívili hrobku a narušili tak faraonův klid.

Nová stopa po Jantarové komnatě! Poklad ukradený nacisty má být pod poklopem
Mohlo by Vás zajímat:

Nová stopa po Jantarové komnatě! Poklad ukradený nacisty má být pod poklopem

Kdo zabíjel?

Vědci se řetězec úmrtí snažili objasnit racionálně, stářím zúčastněných, statistikami úmrtí. Přišli i s jinými tezemi: Egyptská civilizace byla vyspělá, proto mohli její dávní příslušníci do hrobky umístit jedovaté látky. Existuje názor, že kněží zde rozprášili prášek, který při kontaktu se vzduchem způsobuje vážné dýchací potíže. Podle jiné z teorií vraždily plísně a částečky z hnijících potravin. Co ale s obětmi, které nezemřely na příznaky této otravy? Postihla je snad skutečná kletba?

Odvážlivci mohou až do konce ledna příštího roku navštívit v pražském Národním muzeu výstavu nazvanou Tutanchamon RealExperience, kde se podrobně seznámí s představami Egypťanů o posmrtném životě.

NA PROKLETÍ HROBKY SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články