Světélkující pláž: Jak vzniká modrá záře a jak může být pro člověka nebezpečná?

Mořská voda zasažená přemnožením mikroorganismů se totiž může opravdu stát pro zvířata i člověka smrtelným nebezpečím.
Zdroj: facebook.com
Tuhle světélkující podívanou u moře nevytvořil technicky vynalézavý člověk, ale jen a jen příroda.Magickým kouzelníkem jsou tu mikroskopické organismy nazývané bioluminiscenční fytoplankton, v tomto případě mořská řasa zvaná obrněnka (Lingulodinium polyedrum).Je součástí takzvaného rudého přílivu, který se objevuje tehdy, když se určitý druh mořských řas v takové míře rozmnoží, až zbarví vodu (většinou do oranžovo-červena).Jak ovšem patrno z fotografií, v noci rudé vody přílivu úplně změní své zbarvení. Mikroorganismy reagují na změny v napětí a kyselosti vody a s každým pohybem vlny, pádla nebo ploutve vyzařují namodralé světlo.+ 2 fotky+ 3 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Fascinující světélkující podívaná u moře není dílem člověka, ale jen a jen Matky přírody. Za impresionistickou krásou teček blikotajících na hladině moře se ukrývá krutá realita. Přemnožený plankton je totiž skrytým zabijákem v mořích.

Eva Jeřábková
Eva Jeřábková 29. července 2018

Magickým kouzelníkem jsou tu mikroskopické organismy nazývané bioluminiscenční fytoplankton, v tomto případě mořská řasa zvaná obrněnka (Lingulodinium polyedrum). Je součástí takzvaného rudého přílivu, který se objevuje na Maledivách tehdy, když se určitý druh mořských řas v takové míře rozmnoží, až zbarví vodu (většinou do oranžovo-červena). 

Ze všech skalních bytů byl nejdéle obýván. Poslední majitelka v něm žila až do roku 1982!
Mohlo by Vás zajímat:

Jak dříve bydleli chudí? Podívejte se na nejdéle obývaný skalní byt v Čechách

Jak je ovšem patrno z fotografií, v noci rudé vody přílivu úplně změní své zbarvení. Mikroorganismy reagují na změny v napětí a kyselosti vody a s každým pohybem vlny, pádla nebo ploutve vyzařují namodralé světlo. Hru světel tak umocňují lidé, kteří se v rudém přílivu prohánějí. Ať surfaři na prknech nebo plující lodě a čluny, ti všichni po sobě zanechávají v moři světélkující brázdu. Kdo pak vkročí mokrou nohou do vlhkého písku, ten po sobě na zanechá zářivé stopy.

Tahle magická nádhera má však svou odvrácenou tvář. O rudém přílivu si už námořníci v minulosti po staletí šeptali, že je dílem ďábla a že spatřit ho znamená v lepším případě špatné znamení, v horším případě rovnou smrt. Je to sice jen pověra, ale zdaleka ne úplně nesmyslná. Mořská voda zasažená přemnožením mikroorganismů se totiž může opravdu stát pro zvířata i člověka smrtelným nebezpečím. Některé organismy totiž obsahují toxické látky, které mohou zabíjet menší i větší živočichy a nepřímo tak ohrožovat zdraví a život člověka.

Tereza Těžká z kontroverzního dokumentu V síti promluvila o polyamorii: Mám dva muže, ani jednoho nemiluji víc

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články