Damián (22): Přítelkyně mě donutila přestat jíst maso a živočišné produkty. Cítím se teď líp než kdy dřív

Rodinné příběhy: Přítelkyně mě donutila přestat jíst maso a živočišné produkty. Cítím se teď líp než kdy dřív
Zdroj: Unsplash

Damiánova přítelkyně se nechtěla dívat na to, jak se její milý cpe masem a uzeninami. Proto ho motivovala změnil stravu a nakonec to ovlivnilo i jeho rodinu, která začala také prospívat.

Gabriela Budějcká
Gabriela Budějcká 27. 05. 2024 17:00

Vyrůstal jsem v rodině, kde se jedlo maso. Myslím, že čerstvou zeleninu jsem poprvé viděl na střední škole. Zdravé jídlo se u nás nikdy moc neřešilo, prostě se jedlo, co máma uvařila nebo co zbylo v lednici, a to byly většinou uzeniny, maso, jogurty, mléko, a tak. Sem tam se u nás našlo jablko, ale zelenina se jedla jen rozmixovaná v omáčkách.

Přítelkyně mě donutila od základu změnit stravování

Nikdy jsem se nepídil po tom, proč je v naší rodině celkem normální obezita a cukrovka a můj strýc zemřel na rakovinu tlustého střeva, když mu bylo necelých čtyřicet. On to totiž v naší rodině nikdy nikdo neřešil.

Mě k tomu ala na univerzitě donutila přítelkyně Kamila. Když jsme spolu začali chodit, byla vyděšená z toho, jak se stravuju, a chvíli dokonce přemýšlela nad tím, že se se mnou rozjede. „Dami, já tě mám fakt ráda, ale nebudu čekat, až dostaneš cukrovku nebo rakovinu. Buď změníš svoje návyky, nebo je mezi námi konec,“ kladla mi na srdce. Nechápal jsem, proč to řeší, a nechtěl jsem ro řešit, ale pak mi to začala vysvětlovat.

S rodinou jsme se při první návštěvě pohádali

Donutila mě se dívat na dokumenty o tom, co se děje s lidským tělem, když je na veganské stravě. Dokonce mi pouštěla i dokumenty o právech zvířat a jak je jim ubližováno ve velkochovech. Byl to dost děsivý zážitek. Došlo mi, co si to vlastně dělám, a rozhodl se přejít na veganskou stravu.

Kamila byla vegankou už roky, uměla skvěle vařit a já si uvědomil, že jsem se celý život ochuzoval o tolik jídla. Najednou jsem měl na talíři každý den něco jiného a co je důležitější, cítil jsem na sobě změny. Bylo mi dobře. Nebyl jsem unavený, zlepšila se mi pleť, tlak. Všechno vypadalo lépe.

Po nějaké době jsem vzal Kamilu k našim na návštěvu. Byla zděšená ještě víc, než když viděla moje stravování. Ačkoli jsem rodině vysvětloval, že už ani já nejím maso, vlastně všechno, co nám přichystali, na sobě mělo maso nebo jiné živočišné produkty. Samozřejmě, že Kamila nebyla nadšená, a dokonce se s mojí rodinou pohádala.

Máma nakonec přešla na naši stranu

Neodjížděli jsme zrovna v nejlepší náladě, ale po cestě mi zavolala máma. „Damiánku, co vy to držíte za dietu? Když jsem vás viděla, oba jste takoví hubení, a říkals, že ti je lépe, možná bych to zkusila na ten svůj vysoký tlak,“ překvapila mě. Kamila mi doslova skočila po telefonu a začala mámě všechno vysvětlovat.

Přechod to pro naši rodinu nebyl jednoduchý, táta nadává dodneška a jsem si jistý, že cokoli, co mu máma uvaří, okomentuje a nacpe si do toho maso, ale máma neskutečně zhubla, a dokonce se jí zlepšila cukrovka i tlak. Takže Kamila nejprve donutila mě, a pak nakonec zlepšuje zdraví celé mojí rodiny.

Další příběhy ze života →

Text byl zpracován na základě skutečného příběhu, fotografie je jen ilustrační. Máte podobnou zkušenost? Svěřte se nám se svým příběhem, napište na redakce@lifee.cz.

Cukrářská hvězda Besky o toxickém prvním manželství: Otřesná životní zkušenost probíhala i během MasterChefa

Cukrářská hvězda Besky o toxickém prvním manželství: Otřesná životní zkušenost probíhala i během MasterChefa

Související články

Další články