Cestování s dětmi v autě: Jak je připravit na delší cestu?

Cestování s dětmi v autě: Jak je připravit na delší cestu?
Zdroj: Freepik.com

Chystáte se o víkendu s dětmi na výlet a máte hrůzu z toho, jak zvládnou delší cestu autem? Nebo jen nevíte, co všechno s sebou? Vyzkoušejte následující rady, s jejichž pomocí je snadno zabavíte.

Tereza Endrštová
Tereza Endrštová 18. července 2020

Když se na cestu s dětmi dobře připravíte, máte větší šanci, že vás během nic nepřekvapí. A to ani v případě, že jsou vaše děti hodně malé a jde o jejich první cestu. Jak děti zabavit a co by vám nemělo v autě chybět?

Doba letních táborů a prázdnin u babičky: Co říká známý psychiatr na pobyty dětí bez rodičů?
Mohlo by Vás zajímat:

Doba letních táborů a prázdnin u babičky: Co říká známý psychiatr na pobyty dětí bez rodičů?

Sdělte dítěti, kam se pojede

dítětem si snažte během cesty povídat a nezapomeňte mu vysvětlit, kam se jede. Popište mu cestu, a když bude mít dítě v autě dlouhou chvíli, navažte během ní na své předchozí vyprávění. Nezapomeňte mu říct také, jak dlouho se pojede a proč. Když bude protestovat, důrazně mu vysvětlete, proč je třeba, aby bylo hodné. Můžete ho zkusit motivovat třeba zmrzlinou, kterou dostane na místě, když cestu zvládne bez problémů.

Dejte mu do auta tužku a blok, aby si mohlo kreslit, nebo jenom pusťte jeho oblíbené písničky, aby se zabavilo. Váš potomek by se ale neměl nudit, jinak hrozí, že si cestu začne zpříjemňovat zlobením a neposedností.

Úlohou rodiče není jen uspokojit fyzické potřeby dítěte, ale také ty emocionální. Ačkoli je to náročné, rodič by se měl zapojit do aktivit dítěte. Současně by měl dbát na samostatnost dítěte, respektovat jeho osobnost a přizpůsobovat výchovu věku a vývoji dítěte.
Mohlo by Vás zajímat:

Vzkaz psychologů rodičům: Nechte děti, ať si hrají. Je to prospěšné i pro jejich dospělý život

Poskytněte mu dostatek pohodlí

Důležité je, aby dítě netlačila autosedačka ani pásy a mělo v autě dostatek místa. Jinak by mu cesta mohla být nepříjemná. Důležité je se také ujistit, zda dítě netrpí během dlouhé cesty nevolností. V případě, že ano, dejte raději mu prášek proti nevolnostem.

Berte s sebou jídlo a pití

Na cesty s sebou nezapomeňte přibalit také dostatek jídla a pití. V případě uvíznutí v zácpě se vám bude hodit. Hladové a žíznivé děti bývají mrzuté. Když navíc přibalíte i nějakou oblíbenou dobrotu, uvidíte, že budou děti spokojené.

Prázdninové výlety: Kam vyrazit v létě s dětmi za zábavou?
Mohlo by Vás zajímat:

Prázdninové výlety: Kam vyrazit v létě s dětmi za zábavou?

Cestu střídejte s krátkými procházkami

Delší cestu autem je lepší prostřídat s krátkými procházkami. Zastavte během ní alespoň párkrát, třeba na lesních cestách nebo na benzinkách, kde se děti mohou alespoň projít, osvěžit a krátce občerstvit. Zastávky si ale můžete i předem naplánovat a vybrat pro ně zajímavá místa po cestě. Krátké přestávky jistě oceníte i vy jako řidič. Děti budou díky procházkám spokojenější a příjemně unavené, takže se může stát, že zbytek cesty klidně prospí.

Škola líčení: Jak si správně upravit obočí? Vizážistka Diana vám ukáže, jak ho vytvarovat během pár minut

Další články