Helikoptérové rodičovství: Chyba, kvůli které z dítěte nevychováte šťastného dospěláka

I péče o dítě má mít své hranice. Přílišné opečovávání dítěte nebo tzv. zametání cestiček nemůže dítě pochopitelně připravit na samostatný život.
Zdroj: Unsplash.com
Dělat to nejlepší pro dítě znamená dělat to nejlepší pro budoucího dospělého člověka. A právě v dlouhodobém horizontu a určitém nadhledu bývá problém.I péče o dítě má mít své hranice. Přílišné opečovávání dítěte nebo tzv. zametání cestiček nemůže dítě pochopitelně připravit na samostatný život. Pokud rodiče dětem zajišťují dokonalý život, současně jim znemožňují, aby obstály v nedokonalém světě dospělých.Děti by měly v závislosti na věku a stupni vývoje postupně přebírat odpovědnost za své konání, rozhodovat se o svém životě a v rozumné míře nad ním mít kontrolu. Jedině tak si dítě vybuduje psychickou odolnost a dokáže samostatně zvládat nejrůznější úkoly i své emoce.+ 1 fotka+ 2 fotky

Čas běží rychle, zvláště čas s dětmi. Výchova ratolestí chtě nechtě probíhá ve zběsilém tempu. Každou chvíli přibývají nové úkoly k řešení. Rodiče mají zodpovědnost nejen za děti, ale i za rodinu, domácnost, musí plnit své pracovní povinnosti. V běhu života nemají moc prostoru na přemýšlení o metodách výchovy. Samozřejmě, že dělají, co je v jejich možnostech a silách. V praxi výchovy však bohužel nezřídka chybí pohled dopředu.

Radka Křivánková
Radka Křivánková07. 07. 2020 09:50

Dělat to nejlepší pro dítě znamená dělat to nejlepší pro budoucího dospělého člověka. A právě v dlouhodobém horizontu a určitém nadhledu bývá problém.

Všeho moc škodí

I péče o dítě má mít své hranice. Přílišné opečovávání dítěte nebo tzv. zametání cestiček nemůže dítě pochopitelně připravit na samostatný život. Už vůbec ne tzv. helikoptérové rodičovství, kdy se rodiče vznášejí nad životem svých potomků a chrání je před všemi nástrahami. Pokud rodiče dětem zajišťují dokonalý život, současně jim znemožňují, aby obstály v nedokonalém světě dospělých.

Děti by měly v závislosti na svém věku a stupni vývoje postupně přebírat odpovědnost za své konání, rozhodovat se o svém životě a v rozumné míře nad ním mít kontrolu. Jedině tak si dítě vybuduje psychickou odolnost a dokáže samostatně zvládat nejrůznější úkoly i své emoce.

To potvrzuje i klinický neuropsycholog Illiam Stixrud, který desítky let zkoumá problémové chování, poruchy učení a úzkostné poruchy. Příčinu těchto potíží vidí Stixrud především v absenci kontroly nad vlastním životem, když ji rodiče nepředávají svým dětem. Stejně to vidí Ned Dohnson, kouč v oblasti studijních dovedností a výchovy dětí, který spolu se Stixrudem ve své knize Dítě na vlastní pohon nabádá rodiče: "Svěřte svým potomkům více kontroly nad životem."

Strach není dobrým rádcem

V dobré víře se dětem snažíme zajistit bezpečí, avšak spojujeme ho s nadměrnou kontrolou. Jednáme tak pod vlivem svého strachu a tlaku okolí. Tak jako rodič i dítě však pociťuje potřebu mít pod kontrolou vlastní život.

Úkolem rodiče není řídit život potomka, ale vychovat z něho samostatného člověka. Jen dítě, které se naučí samostatně rozhodovat, myslet a jednat, bude schopné uspět v životě.

Pokud nám na dětech opravdu záleží, samozřejmě že chceme, aby byly šťastné i v dospělém životě. Jen někdy vynakládáme úsilí špatným směrem a někdy ho vynakládáme až příliš.

Literatura: Johnson, Ned; Stixrud, Illiam: Dítě na vlastní pohon. Proč svěřit svým potomkům více kontroly nad životem. Praha: Jan Melvil Publishing. 2019.

Zpověď bývalé trans ženy Daniela Blacka: Operace lituji, psychické nemoci se tranzicí nevyřeší

Zpověď bývalé trans ženy Daniela Blacka: Operace lituji, psychické nemoci se tranzicí nevyřeší

Související články

Další články