Fit a krásnátestovánísoutěže

Měly by mít děti více kontroly nad svým životem? Odborníci mají jasno

Zdroj:Unsplash.com

+ 1 fotka+ 2 fotka
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Mladí lidé dnes trpí úzkostnými poruchami mnohem častěji než dříve. Žijeme v blahobytu, a přesto v četnosti úzkostí a depresí překonáme období velké hospodářské krize nebo světové války. Jak je to možné? Když se na středních a vysokých školách prováděly průzkumy, které měly odhalit náchylnost k úzkostem a depresím, objevil se zajímavý faktor – přesvědčení, že mohu ovládat svůj osud.

Radka Křivánková 18. června 2020

Zvýšená náchylnost k psychické nestabilitě souvisí s postojem, že svůj život nemohu plně řídit, ale že ho ovlivňují různé vnější síly. Tohle přesvědčení, které má kořeny v dětství, potlačuje schopnost zvládat nepříznivé situace. A život nepříznivé situace logicky přináší.

Proč by rodiče měli předat kontrolu svým dětem?

Rodiče zpravidla kontrolu nad životem svých dětí spojují s rodičovskou odpovědností. Jenže i děti potřebují mít pocit, že ovládají svůj život. Tak se vyhnou negativním úzkostlivým pocitům a pasivitě, která je jinak dřív nebo později dožene.

Nemají-li děti možnost smysluplné volby, nedostávají-li prostor rozhodovat o svém životě, s vysokým rizikem jim hrozí psychické potíže, problémy se soustředěním i svými emocemi.

Nezvládání vzteku, sebedestrukce, ale i pasivita a vnitřní zmatek… i to mohou být důsledky stavu, kdy děti postrádají kontrolu nad svým životem. Taková tvrzení předkládá kniha Dítě na vlastní pohon neuropsychologa Illiama Stixruda a Neda Johnsona, který se zabývá zlepšováním studijních dovedností dětí a vztahy mezi rodiči a dětmi.

Thumbnail # Je vaše dítě bordelář? Možná máte doma génia
Mohlo by Vás zajímat:

Je vaše dítě bordelář? Možná máte doma génia

Je to na tobě

Poznatky z neurovědy, vývojové psychologie i praktické zkušenosti z práce s dětmi vedou Stixruda a Johnsona k závěru, že úloha rodičů je být dětem spíše konzultantem než šéfem a manažerem.

Přestože je pohodlnější převzít kontrolu a donutit děti jen plnit instrukce rodičů, není to v zájmu  dětí. Měli bychom jim důvěřovat, spoléhat na jejich rozum a na to, že dokážou rozeznat, co je pro ně dobré.

Jednoduše by od rodičů měly děti častěji slyšet: „Je to na tobě.“

Jazyk rodičů směrem k dětem má podstatný význam. Jak by rodiče měli s dětmi mluvit? To zjistíte ZDE:

Literatura: Johnson, Ned; Stixrud, Illiam: Dítě na vlastní pohon. Proč svěřit svým potomkům více kontroly nad životem. Praha: Jan Melvil Publishing. 2019.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články

Zavří­t reklamu