Tabu téma: Moje dítě má problém s vyprazdňováním

Tabu téma: Moje dítě má problém s vyprazdňováním
Zdroj: Freepik.com

Tohle téma není asi úplně to, které probíráme s přáteli, přesto je řeší každý třetí rodič malých dětí. Děti mezi druhým a čtvrtým rokem mají dost často několikaměsíční „blok“, který způsobuje, že pokud se chtějí vyprázdnit, tak se dost často schovávají někam za roh, do koutku, za postel či sedačku, prostě do místa „kde nejsou vidět“, a na druhé straně jsou děti, které se snaží proces vyprazdňování zastavit, tedy vše v sobě zadržují i 4 – 6 dní. Co se s tím dá dělat?

Sylvie Samsonová
Sylvie Samsonová06. 08. 2020 14:00

Zdravotní rizika zadržování stolice v tomto článku rozebírat nebudeme, každý rodič si jich je vědom, proto to jen zobecníme, pokud dítě bude dlouhodobě „nechodit“ pravidelně se vyprazdňovat, může mít různá poškození střev. Rodiče tak i s těmito potížemi po nějakém čase navštěvují lékaře. Vyšetření, zda vše v těle vašeho dítěte chodí po zdravotní stránce tak, jak má, není nic příjemného ani rychlého. Jsou samozřejmě případy, kdy dojde k nějakému selhání „v procesu“ a je potřeba tato vyšetření a následně léčbu zajistit.

Je to v hlavě

Ve většině případů však mají problém děti „v hlavě“. Mnohdy se stane, že například dítě některý den málo pilo či snědlo sladkostí více, než jeho tělo zvládlo v pohodě zpracovat, a tedy může mít stolici v konzistenci, která způsobí popraskání řitního otvoru. Dalším faktorem je, že pokud se dítě nevyprazdňuje pravidelně, tak jeho tělesná konzistence nemá sama o sobě takovou sílu, aby několika denní stolici vytlačilo samo bez pomoci.

Co s tím?

Pokud tedy i vy řešíte se svým dítětem podobnou věc, zaveďte následující kroky. Vyprazdňování směřujte na čas, kdy býváte už doma, nikam nespěcháte, je doma „klid a pohoda“, abyste docílili toho, že vaše dítě bude „uvolněné“. Myslete na to, že po těchto dlouhodobějších problémech je třeba dítěti zadeček ošetřit ráno a večer po koupání vhodnými přípravky z lékárny.

Pro děti (ale i pro dospělé) je nejpřirozenější pozice na vyprázdnění být „ v čupu“, malé dítě tedy zkuste naučit, že si například může čupnout do sprchového koutu, větším dětem ( i vám samotným), pořiďte něco jako tzv. zdravou stoličku. Tato stolička je jakákoliv stolička, na kterou si položíte nohy a docílíte tím i na toaletě pozice, kdy máte kolena nad úrovní pánve a mírně zmáčknuté břicho (tato poloha je prevencí proti mnoha nemocem tlustého střeva i v dospělosti).

Chce to trpělivost

Nečekejte, že pokud si dítě udělalo v hlavě „blok“, tak se jej zbaví za týden nebo dva. Vytvořit si „blok“ v hlavě nějaký čas u dítěte trvalo, stejně tak bude nyní trvat nějaký čas, aby se ho zbavilo. Délka je různá, většinou se pohybuje mezi 2-6 měsíci. To, že blok „zmizel“, poznáte jednoduše, najednou půjde vyprazdňování samo bez vaší pomoci či pozornosti.

Do stravy zaveďte více vlákniny (v lékárnách prodávají různé druhy rozpustné vlákniny, kterou je vhodné dětem denně podávat v tomto období, použití – které vybrat a zejména četnost podání, konzultujte s dětským lékařem či lékárníkem). Omezte sladkosti u dětí, dodávejte co nejvíce ovoce a zeleniny Buďte v klidu. Pamatujme, že stres, který máme v sobě velmi lehce z nás děti „nasají“, proto nejprve je nutné dostat do klidu sebe a ten přenášet na dítě.

Trik s plenkou

Některé děti například v tomto období jsou schopny se vyprazdňovat a pomáhá jim, když na sobě mají plínku. Pokud dítě striktně (někdy až hystericky) odmítá použít záchod či nočník, tak doporučuji jim plenku pro tento účel povolit. Vše samo odezní postupně, jak se dokončí proces vývoje v tomto věku, který střeva tolik ovlivňuje.

Sama vím, že to není lehké období a pro celou rodinu je mnohdy velmi vysilující, ale jde jen o přechodnou dobu, čím více budete v klidu, tím dříve se vše dá zase do pořádku. Držím vám pěsti.

Sylvie Samsonová se dvanáct let specializuje na práci s dětmi, posledních sedm let je ředitelkou partnerské a rodinné poradny SPOLU v Brně, kde díky unikátnímu systému mediačních technik spolu s neurolingvistickým programováním dosahuje skvělých výsledků v rodinné i párové terapii. Je také autorkou knihy SPOLU partnerský manuál a NAJDU TĚ seznamovací manuál.

Se Sylvií připravujeme poradnu o tom, co vás trápí. Veškeré dotazy i starosti pište na redakce@lifee.cz. 

 

 

Nejhorší rande Haliny Pawlowské: Praskly na ní legíny před očima ctitele, za jiným lezla domů po lešení

Nejhorší rande Haliny Pawlowské: Praskly na ní legíny před očima ctitele, za jiným lezla domů po lešení

Související články

Další články