Fit a krásnátestovánísoutěže

Touha po dokonalém rodičovství je cesta do pekel. Dovolte si dělat chyby

Zdroj:Unsplash.com

+ 1 fotka+ 2 fotka
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Jak vychovávat děti? Existuje nespočet knih o výchově, psychologických rad i vědeckých přístupů. Vzájemně protichůdné výchovné metody nezřídka staví na nezpochybnitelné logice a silnými argumenty přesvědčují rodiče o jediné správné cestě. Často rodiče svádějí k extrémům a dětem berou veškerou volnost.

Radka Křivánková 11. června 2020

Již v roce 1969 se začal uplatňovat termín helikoptérové rodičovství nebo také rodiče s vrtulí pro ty, kteří krouží kolem svých potomků jako vrtulník. Právě takových rodičů dnes vidíme kolem mnoho. Děti od nich dostávají veškerý možný servis a péči. Bohužel je té péče tolik, že děti dusí. Tito úzkostliví rodiče nebudují v dětech samostatnost. Sice s dobrými úmysly, ale vedou potomstvo především k budoucím psychickým potížím. Výsledkem úzkostlivé výchovy bývají dospělí lidé s pocity méněcennosti, nízkým sebevědomím a vlastními úzkostmi.

Kde začít?

Děti k rodičům bezmezně vzhlížejí, přebírají jejich modely chování. Má-li být šťastné dítě, musí být šťastný rodič. Dokonalý rodič neexistuje, všichni děláme chyby. Pokud se s tím smíříme, uleví se nám. Perfekcionismus ničí rodiče a stejně tak i jejich děti.

Psycholožka Pavla Koucká v rozhovoru pro Český rozhlas upozorňuje, že právě perfekcionismus definuje současné rodičovství více, než je zdrávo. Souvisí to s perfekcionistickou, na výkon zaměřenou společností. Navíc Češi jsou dle psycholožky silně úzkostliví. Dospělí úzkosti přebrali od svých rodičů a předávají je dál svým potomkům.

Thumbnail # 20 magických vět, které dítě zbaví strachu podle psychologů
Mohlo by Vás zajímat:

20 magických vět, které dítě zbaví strachu podle psychologů

Uvolněte se!

Pavla Koucká se snaží prostřednictví tzv. uvolněného rodičovství ulevit úzkostlivým a unaveným rodičům. Navazuje tak na další koncepty výchovy, které nestaví na ambici být dokonalým rodičem. Jde například o tzv. jednoduché rodičovství (Simple parenting) nebo pomalé rodičovství (Slow parenting).

Zpomalte. Smiřte se s tím, že nelze stihnout všechno a že nikdo není dokonalý. Právě touha po dokonalosti bere rodičům energii k tomu, aby svým dětem vyjadřovali lásku. Kvůli chybějící energii jim pak nemohou být vzorem, jak pracovat se svými emocemi nebo zvládat vlastní nedokonalosti.

I přes všemožné teorie si rodič vystačí především se zdravým rozumem a rodičovskou láskou. Právě láskyplný přístup k dítěti je dle uznávaného psychologa Laurence Steinberga také jednou ze zásad dobrého rodičovství.

Chcete vědět víc? Seznamte se se zásadami dobrého rodičovství:

Literatura: Steinberg, Laurence: The Ten Basic Principles of Good Parenting. New York: Simon & Schuster, 2005.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články

Zavří­t reklamu