Evelína (39): Na základce byla módní rovnátka. Dnes jsem jediná, kdo se může pochlubit pěknými zuby

veselá, spokojená, radostná
Zdroj: Freepik

Říká se, že doporučení lékařů by neměla být brána na lehkou váhu a já souhlasím. Přesto existují případy, kdy se lékař zmýlí. Ostatně, mýlit se je lidské. Zdá se však, že právě díky omylu má Evelína dodnes pěkné zuby.

Michaela Karásková
Michaela Karásková 05. 08. 2024 10:00

Komu je přes třicet, jistě si vzpomene na doby, kdy se ještě na základních školách hromadně chodívalo na kontroly k lékaři. U nás to byli především stomatologové, neboť naše třídní učitelka usoudila, že chrup je u nás v nejvíce havarijním stavu. Pravda to však úplně nebyla.

Zubařka nám všem začala nutit rovnátka

Spolužákům jsem do úst sice nikdy nezírala, přesto nemohu říci, že by kdokoliv z nás měl mizerné zuby. Takřka po každé prohlídce dostávali „pozvánku“ na vyvrtání jen dva tři lidé a někdy ani to ne. Já dokonce patřila k „vzorňákům“, kteří zubaře v podstatě nepotřebovali.

Mám dobrý genetický základ a zuby nezatěžuji. Přesto i u mě jednoho dne vyvstal zvláštní problém. Rovnátka! Zubařka, ke které jsme každého půlroku coby třída chodili, se totiž nejspíš rozhodla zavést novou módu. Zničehonic psala každému poukaz na rovnátka, a to i lidem, kteří měli zuby skoro rovné.

Poukazu na rovnátka jsem se hrdinně ubránila

Já zuby sice perfektně rovné nemívala, ale po děsivém rovnacím stroji jsem fakt netoužila. Navíc představa, jak se rovnátka vyrábí a pak nosí, mi naháněla strach. Utajit poukaz doma, či ne? Naštěstí jsem nemusela. Rodičům se nápad s rovnátky nelíbil, a rozhodli, že nic nebude. Třídní je sice později ještě několikrát upomínala, ale nakonec se všichni museli smířit s tím, že já budu zkrátka jiná. Postupně totiž byli orovnátkováni všichni, a to způsobem, že jsem skoro začala litovat.

Na zubní pomůcky se totiž vyráběly krásné plastové krabičky ve tvaru zvířátek. Lvíček nebo rybička zdobili aktovku kdekoho, jen já neměla nic. „Přece ale nebudu nosit tu hroznou věc, která zvedá žaludek?“ uvažovala jsem. Situace byla komplikovaná. Po nějaké době se do mě pustila i paní zubařka, že takhle se mi prý ty dva křivější zuby nikdy nesrovnají. Nepodlehla jsem však a rovnátka si vyrobit nedala.

Všichni mají i nadále zuby křivé, mně se srovnaly samy

Uběhlo pár let a ze základky jsme se rozptýlili na všelijaké školy. Každý měl budoucnost vymyšlenou, a snad i proto jsme se tolik těšili na první třídní sraz po letech. Čas utíkal a najednou byl za dveřmi. To už z nás byli maturanti a já poprvé zaznamenala zvláštní věc. A sice, že se většině spolužáků nějak záhadně pokazil chrup.

Holky si stěžovaly na zvýšenou kazivost a tvar zubů se paradoxně nikomu nezměnil. Rovnátka většina odložila. „To je zvláštní,“ krčila jsem rameny, protože já problém se zuby neměla. Poté uběhly další roky. Přišlo třetí setkání a na něm jsem zjistila, že někteří mají zuby nejen všelijak zaplombované, ale dokonce užívají i náhrady. Holkám se chrup prý dost zhoršil v těhotenství a klukům snad vlivem pánského hormonu.

Jediná já zůstala bez potíží, navíc s vylepšením! Vlivem let se mi totiž mírně rozšířila čelist a ony křivé zuby se nakonec srovnaly samy. Takže nevím. Mohla za stav zubů mých spolužáků opravdu ona záhadná rovnátka, nebo šlo jen o shodu náhod?

Další příběhy ze života →

Text byl zpracován na základě skutečného příběhu, fotografie je jen ilustrační. Máte podobnou zkušenost? Svěřte se nám se svým příběhem, napište na redakce@lifee.cz.

Leona Machálková touží po nové lásce: O deset let mladšího bych zvládla, chci ještě něco zažít

Leona Machálková touží po nové lásce: O deset let mladšího bych zvládla, chci ještě něco zažít

Související články

Další články