Hannelore Schmatz: Mount Everest zdolala, cestou dolů se posadila a zemřela. Její tělo vítr odvál neznámo kam

Hannelore Schmatz: Mount Everest zdolala, cestou dolů se posadila a zemřela. Její tělo vítr odvál neznámo kam
Zdroj: Pixabay

Německá horolezkyně Hannelore Schmatz milovala hory. A proto se v roce 1979 vydala v doprovodu svého manžela Gerharda na jejich dosud nejambicióznější výpravu – vrchol Mount Everestu. Cesta tam se nesla v triumfálním duchu. Cesta zpět však skončila neštěstím.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 14. 01. 2024 11:00

Hannelore Schmatz při sestupu z Mount Everestu přišla o život a stala se tak první ženou, která umřela na této hoře. Po celé následující roky pak byla její zmrzlá a mumifikovaná mrtvola jakýmsi mementem mori pro ostatní horolezce, kteří si troufali stejně jako ona.

Zkušená horolezkyně Hannelore Schmatz

Jen ti nejzkušenější horolezci na světě se odváží čelit životu nebezpečným podmínkám, které s sebou nese výstup na Mount Everest. Hannelore a její manžel Gerhard byli zkušenými horolezci, kteří měli zdolané ty nejvyšší vrcholky hor světa. V květnu 1973 se vrátili z úspěšné expedice na vrchol nepálského Manaslu, který je osmý nejvyšší na světě.

Z dosud neznámých důvodů se ale poté rozhodli, že si troufnou na Everest. Okamžitě podali žádost o povolení k výstupu nepálské vládě a započali s náročnými přípravami. Každý rok zdolávali vrcholky dalších hor, aby se přizpůsobili vysokým nadmořským výškám. Po zdolání Lhotse, čtvrté nejvyšší hory na světě, obdrželi od vlády konečně souhlasnou odpověď.

Dalším krokem bylo zajistit v Nepálu dost velký sklad na jejich vybavení vážící několik tun. Kromě toho museli ještě sestavit expediční tým, čili oni dva plus dalších šest zkušených horolezců. V červenci 1979 bylo konečně vše připraveno. Po příjezdu se k osmičlenné skupině připojilo ještě pět Šerpů, kteří jim pomáhali nesejít ze správné cesty.

Vrchol Mount Everestu

Během výstupu se skupina ocitla v nadmořské výšce 7 499 metrů, což se označuje jako žlutý pruh. Poté překročili takzvanou Ženevskou ostruhu, aby došli k táboru v South Col, což je prudký horský hřeben v nejnižším bodě mezi Lhotse a Everestem ve výšce 7 985 metrů nad mořem. A tam se také 24. září utábořili.

Několikadenní vánice je však donutila vrátit se do základního tábora Camp III. Když se pokusili dostat znovu do South Col, rozdělili se na dvě skupiny. Jednu vede Hannelore, druhou její manžel. Hannelořině skupině se ale nedaří, Gerhard postupuje víceméně bez větších obtíží. Jižního vrcholu Everestu Gerhard dosáhne 1. října ve 14 hod. Stává se tak nejstarším člověkem (50 let), který dosáhl vrcholku hory.

Gerhard si však všímá, že se zhoršuje počasí, zavelí tak k okamžitému sestupu. Jakmile dorazí k South Col, setkává se tam s Hannelore, která se zrovna chystá k výstupu. Manžel ji varuje, že nyní nejsou k tomu vhodné podmínky. Hannelore ho však neposlouchá, neboť je rozhořčená tím, že vrcholku nedosáhla jako první.

Tragická smrt Hannerole Schmatz

Hannelore zahájila se svou skupinou výstup na vrchol v pět hodin ráno. Její manžel raději sestoupil k základnímu táboru, počasí se totiž nehodlalo v dohledné době umoudřit. Okolo osmnácté hodiny dostal vysílačkou zprávu, že je jeho žena konečně na vrcholu Mount Everestu. Stala se tak čtvrtou horolezkyní na světě, která tuto horu pokořila.

Při zpáteční cestě se však začaly objevovat problémy. Podle přeživších členů skupiny se dva horolezci unavili natolik, že chtěli zřídit bivakovací tábor, Šerpové byli proti. Poukazovali na to, že se nachází v takzvané Zóně smrti, což již hovořilo samo za sebe. Jeden z nich však neposlechl a zemřel.

Hannelore a zbytek skupiny pokračovali dál. Bohužel již na ni ale začaly doléhat účinky nepříznivého klimatu. Její poslední slova byla "vodu, vodu". Poté si vyčerpaně sedla na zem a zemřela. Jeden ze Šerpů se s ní rozhodl zůstat. Stálo ho to několik prstů.

O několik let později se dva muži pokusili její tělo snést z hory dolů. Zemřeli. A tak tam Hannelore dlouhá léta hleděla s prázdným pohledem a vlajícími vlasy na další horolezce, kteří si v životě vytýčili stejný cíl jako ona. Její tělo pak odnesl vítr, který ho shodil ze svahu neznámo kam.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Hannelore Schmatz
Allthatsinteresting.com: The Story Of Hannelore Schmatz – The First Woman To Die On Mount Everest

Leona Machálková touží po nové lásce: O deset let mladšího bych zvládla, chci ještě něco zažít

Leona Machálková touží po nové lásce: O deset let mladšího bych zvládla, chci ještě něco zažít

Související články

Další články