Fit a krásnátestovánísoutěže

Před 35 lety zemřel spisovatel a odbojář Jiří Hejda: V procesu s Horákovou byl odsouzen na doživotí

Zdroj:Česká televize

+ 1 fotka+ 2 fotka
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Český spisovatel a publicista, politik a velký odpůrce nacismu. Za války byl členem protinacistického odboje a po obnovení Československa vstoupil do Československé strany národně socialistické, kde plnil významnou funkci.

Petra Járková 25. dubna 2020

Český spisovatel, publicista, politik a účastník protinacistického odboje byl dokonce zařazen do politického procesu s Miladou Horákovou a v roce 1950 odsouzen na doživotí. Nakonec byl roku 1962 podmínečně propuštěn.

První světová válka

Jiří začal studovat práva na univerzitě, ale kvůli první světové válce musel studia přerušit a narukovat. Po konci války se do školy vrátil. Když ukončil studia, oženil se. S manželkou Luisou měl dcery Jitku a Šárku a syna Neklana.

Začátek podnikání

Jako první předpověděl příchod hospodářské krize do Československa. Od roku 1926 spolupracoval s Peroutkovou revue Přítomnost a přispíval do rubrik Lidových novin. Od roku 1930 začal psát do redakce Českého slova. O sedm let později se stal generálním tajemníkem ČKD a krátce před nacistickou okupací založil svou vlastní firmu na kuchyňské zařízení.

Odbojář

Od začátku bojoval proti nacismu. Byl členem protinacistického odboje a působil v Politickém ústředí a Ústředním vedení domácího odboje.

Thumbnail # Případ Světlana: Už jste slyšeli o třetím odboji proti komunistickému režimu?
Mohlo by Vás zajímat:

Případ Světlana: Už jste slyšeli o třetím odboji proti komunistickému režimu?

Politická šestka

Po válce, konkrétně roku 1948, byl vyloučen ze Svazu spisovatelů. Začal se tedy ilegálně spolupodílet na národně sociálním programu. Jeho kolegové z „politické šestky“, jak se říkalo Miladě Horákové, Josefu Nestávalovi, Josefu Čuperovi, Františku Račanskému, Františku Dlouhému a Karlovi Šobrovi, ho však neschválili.

Zatčení a odsouzení

Roku 1949 byl Hejda zapojen do procesu s Miladou Horákovou a zatčen. Bylo využito jeho celoživotního odporu proti znárodňování a statusu podnikatele. 31. května byl soudem na Pankráci odsouzen na doživotí. Vlastně to bylo za odměnu, původně pro něj totiž byl připraven trest smrti. Vězněn byl na Pankráci, Mírově i v Leopoldově a Valdicích.

Žádosti o propuštění

Jeho manželka několikrát žádala soud o Hejdovo propuštění, prezidenta o milost pro manžela, ale žádosti byly vždy zamítnuty. Nakonec byl z vězení podmínečně propuštěn až roku 1962.

Umělecká tvorba

Po návratu napsal román Útěk, který byl v době normalizace stažen z prodeje. Dále napsal autobiografii Žil jsem zbytečně, která však vyšla až po revoluci. Statečný odbojář zemřel 25. dubna 1985 v Praze.

NA JIŘÍHO HEJDU SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články

Zavří­t reklamu