Fit a krásnátestovánísoutěže

Případ Světlana: Už jste slyšeli o třetím odboji proti komunistickému režimu?

Zdroj:EOM

+ 7 fotek+ 8 fotek
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Už jste někdy slyšeli o třetím odboji a Světlaně? Jedni ji považují za největší odbojovou organizaci proti komunistickému režimu v bývalém Československu, druzí v ní vidí uměle vytvořenou organizaci někdejší tajné politické policie, tzv. StB. Obraz Světlany prošel řadou proměn. Jednoduchý výklad neexistuje a na mnohé otázky se dodnes hledají odpovědi.

Petra Járková 14. února 2019

Protikomunistická organizace Světlana byla pojmenovaná po Světlaně Doležalové, která se narodila roku 1947. Její maminku Aloisii Doležalovou zavřeli, když byly Světlaně dva roky. Vychovávala ji tedy babička.

Doležalová vyrůstala s cejchem dítěte velezrádců. Její skutečný otec Josef Vávra-Stařík byl popraven roku 1953, když bylo Světlaně šest let. Maminku propustili z vězení, když bylo Světlaně deset. Po pravé činnosti rodičů pátrala Světlana celý život.

Thumbnail # Co dnes dělají komunističtí papaláši? Bojí se chodit mezi lidi?
Mohlo by Vás zajímat:

Co dnes dělají komunističtí papaláši? Bojí se chodit mezi lidi?

Se Světlanou souvisí také činnost tzv. agentů-chodců. Šlo o kurýry, kteří přecházeli střežené hranice zpět do ČSR se speciálními úkoly – špionáž, předávání vzkazů či převody stíhaných osob na Západ.

Po příjezdu vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 začaly být organizace bývalých politických vězňů zakázány. Stejný osud potkal i Světlanu.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články

Zavří­t reklamu