Profesionální vdova Gusta Fučíková: Většinu života těžila z kultu mrtvého manžela Julia

Profesionální vdova Gusta Fučíková: Většinu života těžila z kultu mrtvého manžela Julia
Zdroj: Profimedia.cz

Od úmrtí „národní vdovy“ Gusty Fučíkové uplyne 25. března 34 let. Byla příkladnou socialistickou ženou a funkcionářkou všech možných i nemožných ženských organizací. Jaké jsou její zásluhy a čím si získala všechny výsady, kterých se jí dostávalo? Opravdu pramenila většina z nich jen z krátkého manželství s Juliem Fučíkem?

Zdeňka Nezbedová
Zdeňka Nezbedová 25. března 2021

Gusta (vlastním jménem Augusta) Fučíková se narodila 28. srpna 1903 stejně jako většina příštích komunistických aktivistů do dělnické rodiny. Maminka jí zemřela brzy a mladé dívce se s macechou nepodařilo navázat příliš vřelý vztah. Vystudovala obchodní akademii, přihlásila se i na vysokou školu, ale její studentské ambice vzaly brzy za své. Dva roky po maturitě se potkala se svým doslova osudovým mužem Juliem Fučíkem, s nímž o několik let později začala i žít. „Papír”, tedy svatbu, ke svému soužití nepotřebovali.

Julius Fučík a jeho motáky z vězení.
Mohlo by Vás zajímat:

Před 77 lety byl Julius Fučík zatčen gestapem: Byl odhalen na tajné schůzce osmi lidí

Pro peníze, nebo z lásky?

Sňatek nakonec přece jen proběhl, ale až v roce 1938, tedy v předvečer druhé světové války. Spekuluje se o tom, že víc než nehynoucí láska táhla budoucí manžele k oltáři špatná finanční situace a možnost získat novomanželské výhody v podobě příspěvku na vybavení bytu. Gusta v té době už měla za sebou práci překladatelky z ruštiny na ruském obchodním zastupitelství a ve výčtu jejích zaměstnání bychom našli také také místo úřednice na Ministerstvu školství a národní osvěty. Žádné velké bohatství však z takové práce nekoukalo, a tak se mladý pár, zapálený pro myšlenky komunismu, protloukal, jak to jen šlo.

Před kým se vlastně Fučík ukrýval?

Ani budoucí manžel a zdroj pozdější slávy Gusty Fučíkové Julius si nežil na vysoké noze. Jako novinář z celého srdce obhajoval Sovětský svaz, pro komunistické myšlenky doslova dýchal, což za první republiky ještě nebylo tak docela bezpečné. Dokonce si v té době odseděl svůj první, i když krátký, trest za vykřikování komunistických hesel. Později se začal skrývat za identitu profesora Horáka, což byla maska, kterou využil i za druhé světové války, kdy mu již šlo skutečně o život. Jak ale jeho přátelé tenkrát částečně žertem říkali – šlo o to, zda se před válkou skrýval víc před policií, nebo před Gustou…

Helena Bušová: Meziválečná filmová hvězda první velikosti, kterou zničil její židovský původ i komunistický režim
Mohlo by Vás zajímat:

Helena Bušová: Meziválečná filmová hvězda první velikosti, kterou zničil její židovský původ i komunistický režim

Zatčení manželů Fučíkových

Ať už k tomu budoucí manžele dovedlo cokoliv, ke sňatku nakonec přece jen došlo. Přišla ale také druhá světová válka a Fučíkovi, zapojení do komunistického odboje, měli na kahánku. Na nejhorší došlo 25. dubna 1942 – byli docela náhodou zatčeni při prohlídce bytu jednoho z jejich přátel a následovaly kruté výslechy, jimž podle všeho ani jeden nepodlehl.

Vrátila se jen Gusta

Zatímco Julius Fučík se konce války nedožil a byl zavražděn v koncentračním táboře Plötzensee, jeho manželka se z Terezína vrátila. Mohla pečovat o manželův odkaz a podílet se na budování jeho kultu. A to jí přineslo nejedno ocenění, funkci a také slávu. Ačkoliv mnozí se jejímu počínání spíše vysmívali, vládnoucí straně se její přístup i manželův odkaz více než hodily. Gustě se tak dostalo masivní podpory.

Vězeň číslo 35 132: Josef Čapek prožil celou válku v koncentračních táborech
Mohlo by Vás zajímat:

Vězeň číslo 35 132: Josef Čapek prožil celou válku v koncentračních táborech

Profesionální funkcionářka

Abychom ale Gustě Fučíkové nekřivdili – ona skutečně pracovala, účastnila se činnosti mnoha ženských a mírových organizací, a to jak na národní, tak i mezinárodní úrovni. Po válce pracovala jako redaktorka nakladatelství Svoboda a hlavně se věnovala propagaci díla svého zemřelého manžela. Kdo by neznal alespoň název Fučíkovy knihy Reportáž psaná na oprátce, sestavené z motáků vynesených z vězení za okupace? I to je zásluha jeho vdovy Gusty. Mimo to vydala také vlastní vzpomínky na pětileté manželství s komunistickou ikonou – Vzpomínky na Julia Fučíka a Život s Juliem Fučíkem. A to i přesto, že jejich vztah i manželství přátelé Fučíkových popisovali jako, vkusně řečeno, volný.

Poslankyně Fučíková

Gusta Fučíková se také na deset let stala poslankyní Sněmovny lidu Federálního shromáždění, kde zasedala v letech 1971–1981, byla předsedkyní Rady československých žen, členkou Ústředního výboru Komunistické strany Československa, místopředsedkyní Mezinárodní demokratické federace žen a funkcionářkou mnoha dalších organizací…

Výročí únosu 66 Čechoslováků: Partyzáni z Angoly přiletěli vyjednávat s komunisty do hospody U Sojků
Mohlo by Vás zajímat:

Výročí únosu 66 Čechoslováků: Partyzáni z Angoly přiletěli vyjednávat s komunisty do hospody U Sojků

Profesionální vdova

Všude byla přijímána jako vdova po Juliu Fučíkovi – kdo ví, kolik z těchto funkcí a ocenění (byla nositelkou Řádů republiky, práce, Klementa Gottwalda i Vítězného února) by získala jako vdova po jakémkoliv jiném odbojáři. Julius Fučík měl ale oproti jiným, kteří také nezradili a později zemřeli v šílených podmínkách koncentračních táborů, jednu velkou výhodu – byl novinářem, vládl slovem a dokázal svoje schopnosti využít i k dokonalé sebeprezentaci. Vdova pak dokázala tyhle jeho schopnosti zúročit, a to jí nejde upřít.

Zbyly jen vzpomínky…

Národní nebo také profesionální vdova, jak se Gustě Fučíkové přezdívalo, skončila poměrně smutně. Ke stáří se účastnila přednášek ve školách i na stranických akcích, kde stále dokola vyprávěla příhody ze svého života s Juliem Fučíkem. Kdo navštívil dvě nebo tři podobné akce, mohl se přesvědčit, že není co nového povídat. Navíc se pomalu blížila listopadová revoluce a nálada ve státě se přece jen měnila. A tak se pozornost obracela jiným směrem než k hrdinství a patřičně upravené pietě jejího muže. Gusta Fučíková zemřela 25. března 1987, bylo jí 83 let.

Božena Novotná: První dámě Československa by lockdown vyhovoval. Nejraději seděla doma
Mohlo by Vás zajímat:

Božena Novotná: První dámě Československa by lockdown vyhovoval. Nejraději seděla doma

Zdroje informací: 
Wikipedia.org: Gusta Fučíková, Julius Fučík
Archiv.ucl.cas.cz: Rudé právo 26. března 1987: Zemřela soudružka Gusta Fučíková

Otevřená zpověď dcery herečky Aleny Mihulové: Jsem vděčná, že jsem na holky, říká Karolína Kachyňová

Otevřená zpověď dcery herečky Aleny Mihulové: Jsem vděčná, že jsem na holky, říká Karolína Kachyňová

Další články