Sovětský diktátor Stalin: Každý rok popravil nebo uvěznil miliony lidí. Sám pak umíral několik dní

Stalin
Zdroj: Wikimedia Commons, Public Domain

Je tomu již 67 let, co naposledy vydechl sovětský diktátor Stalin. Jeho vláda po sobě zanechala miliony mrtvých a hladovějících. On sám umíral několik dní. Avšak ani následný pohřeb se neobešel bez krveprolití.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 28. září 2020

Josif Vissarionovič Stalin se narodil 18. prosince 1878. Byl to revolucionář gruzínského původu. V letech 1922-1952 vykonával funkci generálního tajemníka Komunistické strany Sovětského svazu. Od konce dvacátých let se stal diktátorem. Jeho přístup k politice a styl vládnutí je označován jako stalinismus.

Čistky a vykonstruované procesy

Přestože v současnosti vyvolává zmínka o Stalinovi v Rusku spíše pozitivní reakce, pravdou je, že měl na svých rukou krev milionů lidí. Za éry jeho diktatury byly v Sovětském svazu na denním pořádku vykonstruované procesy, brutální čistky, a to dokonce i ve vlastních řadách, likvidace podnikání a zastrašování elity nebo prostě kohokoli, kdo se odvážil proti režimu vystoupit.

Posledním Stalinovým úderem bylo vymyšlené obvinění několika kremelských lékařů, kteří měli údajně usilovat o životy vysokých politických činitelů, včetně Stalina. Zatčeno bylo celkem 15 osob. Měli být údajně napojeni na židovskou organizaci, jež měla přímé vazby na americké tajné služby. Kdyby Stalin o něco později nezemřel, byli by umučeni k smrti.

Benito Mussolini
Mohlo by Vás zajímat:

Benito Mussolini: Z neslavného konce mocného diktátora bylo úzko i samotnému Hitlerovi

Umíral několik dní

Poslední chvíle na tomto světě začaly diktátorovi 28. února 1953. Toho dne zrovna večeřel se svými nejbližšími spolupracovníky. Do Moskvy se už nevrátil, ba naopak, odebral do své dači. Následující den však nevyšel vůbec ven, což jeho sluhy značně znejistilo. Zjistit, co se děje, se odvážili až jeho bodyguardi.

Našli ho ležet v jídelně na zemi. Stalin nemohl mluvit ani vstát, jen posunkem ruky naznačil strážcům, aby jej zvedli a zanesli na pohovku. Protokol v takových případech hovořil jasně. Bylo nutné informovat nejužší vedení strany. To dorazilo na místo další den ráno. Nikdo se však nechtěl ujmout toho, že by ohlásil Stalinův stav. Připadalo jim, že jen spí, a pokud by tomu tak skutečně bylo, čekal by je velký trest. Vše tak definitivně potvrdili až lékaři. Kvůli vysokému tlaku ho postihlo krvácení do levé mozkové hemisféry. Nepomohly ani povzbuzující léky. Zemřel 5. března.

Jeden ze snímků, které Adolf Hitler zakázal, protože ho prý zobrazoval nelichotivě. Fotografie vyšla v propagandistickém pamfletu Deutschland Erwache (Probuzené Německo, pozn. red), který nacistický vůdce přikázal dohledat a zničit. Dochovalo se jen pár výtisků.
Mohlo by Vás zajímat:

Zakázané snímky Hitlera! Tyto fotografie chtěl diktátor zničit, protože ho prý ztrapňovaly

Krveprolití na pohřbu

Celý obřad trval dlouhé tři dny. Jeho ostatky byly vystaveny v Domě odborů v Moskvě. O něco později byla síň zpřístupněná i veřejnosti. Dovnitř se tak začaly hrnout tisíce a tisíce lidí. Jenomže se museli přetlačovat okolo nákladních a policejních aut, která sloužila jako jakási primitivní zábrana.

Příslušníci bezpečnostních složek zpanikařili. Začali do návštěvníků Stalinova pohřbu najíždět a vytlačovat je dál od budovy. Všude nastal velký zmatek, v němž přišlo o život 109 osob. Stalin tak vraždil i po své smrti.

Marika Rökk byla talentovaná.
Mohlo by Vás zajímat:

Marika Rökk: Nacistická hvězda stříbrného plátna s andělskou tváří, kterou si oblíbil i Hitler

Zdroje informací: Wikipedia.cz: Stalin
Zoommagaziniprima.cz: Stalin
TV Prima: Stalin v barvě

Sexuoložka Laura Janáčková: Žena po pětatřicítce utáhne muže hlavně na vaření, atraktivita začíná klesat

Sexuoložka Laura Janáčková: Žena po pětatřicítce utáhne muže hlavně na vaření, atraktivita začíná klesat

Další články