Smrt Jana Třísky: Ze sochy na Karlově mostě slezl s omluvou, pak následoval osudný pád

Smrt Jana Třísky: Ze sochy na Karlově mostě slezl s omluvou, pak následoval osudný pád
Zdroj: Herminapress
Jan Tříska (4. listopadu1936 - 5. září 2017) byl český divadelní a filmový herec. Část života prožil v emigraci.Manželkou Jana Třísky byla herečka Karla Chadimová.Posledním filmem Jana Třísky byla komedie Po strništi bos (2017) od tandemu Zdeněk a Jan Svěrákovi.Jan Tříska byl také uznávaným divadelním hercem, objevil se třeba v Bouři od Williama Shakespeara.+ 3 fotky+ 4 fotky

Oblíbený herec Jan Tříska zemřel 25. září 2017, osudným se mu stal pád z Karlova mostu. Jaké byly jeho poslední chvíle? A co plánoval, ale již nestihl udělat?

Kamil Šivák
Kamil Šivák 24. září 2022

Jan Tříska se narodil 4. listopadu 1936 v Praze. Byl to česko-americký herec. K emigraci za údajné šíření Charty 77 ho donutil tehdejší režim. V USA si pak zahrál ve filmech Ragtime (1981) ale také Karate Kid 3 (1989). Jeho manželkou byla herečka Karla Chadimová.

Obecná škola v praxi: Tělesné tresty byly zakázány v 19. století, česká realita je ale jiná
Mohlo by Vás zajímat:

Obecná škola v praxi: Tělesné tresty byly zakázány v 19. století, česká realita je ale jiná

Poslední chvíle Jana Třísky

Podle Romana Kotrče ze sdružení výtvarníků Karlova mostu, herce poprvé upozornila jedna žena. Viděla, že sedí na zábradlí přímo nad Vltavou s nohama namířenýma do vody. Měla strach, aby nespadl. Jan Tříska se omluvil a odešel.

Posledním člověkem, který s hercem mluvil, byl zřejmě zaměstnanec ochranky. Třísku vyzval, aby slezl ze sousoší svatého Norberta, Václava a Zikmunda. Když se herec zeptal proč, vysvětlil mu, že na kulturní památky se neleze. Tříska se pak opět omluvil a odešel.

Jan Tříska by oslavil 85. narozeniny: Komunisti ho donutili k odvážnému kroku, jeho rodina padla na samotné dno
Mohlo by Vás zajímat:

Jan Tříska by oslavil 85. narozeniny: Komunisti ho donutili k odvážnému kroku, jeho rodina padla na samotné dno

Smrt Jana Třísky

Dle deníku Blesk se Jan Tříska 25. září 2017 neutopil, osudným se mu stala zranění, která utrpěl při pádu a nárazu na vodní hladinu. V pitevní zprávě mělo být uvedeno, že měl, mimo jiné, zlomenou páteř. Kdyby se ho podařilo z vody vytáhnout dříve, pád by zřejmě i tak nepřežil.

Dle očitých svědků udělal zraněný Tříska ve vodě i několik temp. Mělo se mu prý podařit i na pár vteřin vynořit nad hladinu, poté se však přestal hýbat a vznášel se na hladině břichem dolů.

Jiří Voskovec to v emigraci neměl ze začátku vůbec jednoduché.
Mohlo by Vás zajímat:

Jiří Voskovec. Těžké začátky v USA a 11měsíční basa

Igor Hnízdo podruhé

Než Jan Tříska tragicky odešel, uvažoval o tom, že si ještě jednou střihne roli nekompromisního učitele z Obecné školy (1991). Nakolik to byla pravda se již nedozvíme, nicméně Jan Svěrák zveřejnil po jeho smrti email, podle kterého se k této roli chtěl vrátit.

Igor Hnízdo měl, dle jeho představ, jezdit na drahém kole a zvedat činky. Také by ho navštěvovali jeho žáci, dnes již padesátníci. Tato vize slavného herce se bohužel nedočkala realizace.

Zdroje informací: 
Wikipedia.org: Jan Tříska
Táborský.deník.cz: Jan Tříska, Igor Hnízdo z Obecné školy, po pádu z mostu zemřel

Škola líčení: Jak si správně upravit obočí? Vizážistka Diana vám ukáže, jak ho vytvarovat během pár minut

Další články