Hlasatelka Marie Tomsová nám prozradila tři tipy, jak vypadat dokonale na fotkách i videu: Kopec na hlavě, černobílý filtr i hra světel

Televizní hlasatelka Marie Tomsová promluvila v rozhovoru pro Lifee.cz o svých začátcích na televizní obrazovce.Manžel Marie Tomsové byl dlouho utajovaným panem Colombo. Dlouho jej před médii tajila. Takhle jim to dnes spolu sluší.Marii Tomsovou jsme zastihli během křtu nového kalendáře jejího kamaráda Aleše Cibulky.Marie Tomsová se po sedmdesátce stále setkává se svými kamarádkami a vypadá skvěle.+ 3 fotky+ 4 fotky

Televizní hlasatelka Marie Tomsová (71) vzpomíná v rozhovoru pro Lifee.cz na své začátky v televizi. Jaká byla tehdejší móda a jaké měla tehdy míry? Jaké oblečení nesměla nosit na televizní obrazovku? Jak bojuje s vráskami? A jak vzpomíná na svoji vitální maminku, která ji letos v dubnu opustila? 

Veronika Nováková
Veronika Nováková29. 09. 2023 12:00

Televizní hlasatelka Marie Tomsová (71) vypadá stále mladistvě a dokonce se obléká v obchodech pro mladé. Jak nám prozradila, tak právě v jednom z obchodů si pořídila své nové barevné brýle. "Pochopitelně jsem zestárla a přibrala," dodává sebekriticky, ale vzápětí nám prozrazuje své tehdejší míry. "Doby, kdy jsem měla 49 centimetrů v pase a 52 kilo, jsou nenávratně v háji. Ale to je logický běh věcí. Na druhou stranu, možná je lepší, když člověk přibere – protože potom nemá tolik vrásek," směje se naše legenda mezi televizními hlasatelkami. Vrásky jí přidává nedávné úmrtí v rodině. "Maminka bohužel navždy odešla 15. dubna v požehnaném věku 94 let. Do poslední chvíle byla úžasná. Duševně byla naprosto svěží a plná humoru,"​ svěřuje se.

Marie Tomsová vstupovala divákům do bytů

Co byste přála Aleši Cibulkovi a jeho novému kalendáři?
Aleši bych přála, aby vydržel fyzicky i psychicky, protože si toho nabral strašně moc. A ačkoliv je z mého pohledu mladý člověk. Bojím se, aby ho to nesemlelo, aby nepřecenil své síly, protože potíže měl. Všichni mu přejeme, aby to vydržel.

Sama jste byla na několika natáčeních jeho pořadu Tobogán. Jaká tam panuje atmosféra?
Atmosféra je skvělá, protože Aleš má jeden vzácný dar, že je přirozený, bezprostřední, pohotový, vtipný, chytrý. Samé superlativy! A podle toho se samozřejmě chová ke svým hostům, které vyprovokuje a jsou také takoví. Nebo se o to alespoň snaží. Navíc je tam báječné publikum. My jsme tam byli nedávno – se Saskií Burešovou a se Sašou Hemalou.

Z jakého důvodu?
Máme takový zájezdový pořad pro starší a pokročilé, který se jmenuje Hlasatel(ky) v akci. Obrážíme domovy důchodců a pamětníci, kteří si nás pamatují, to oceňují a s gustem si vzpomenou na své mládí, kdy jim hlasatelka nebo hlasatel vstupovali do bytu. Tobogán s námi se třemi a s Alešem v čele, to byla ohromná legrace.

Marie Tomsová vzpomíná na trvalou a fiží

Moc vám to slušelo, také jsme na Lifee.cz o této akci psali. Mohla byste shrnout svůj módní styl? Naznačila jste před naším rozhovorem, že máte nové brýle.
Abych pravdu řekla, už mě to moc nezajímá. Nosím to, v čem je mi pohodlně a dobře. S ohledem na to, že jsem celý život strávila na vysokých podpatcích, tak teď už dávám přednost pohodlné obuvi. Zaplaťpánbůh už se tenisky a jiné kecky mohou nosit téměř k čemukoliv, takže toho využívám. Přišla jsem na to, že po těch svých „montérkách“, což byly kostýmky a šatičky, jsem strašně ráda, když mohu vyjít v nedbalé pohodlné a sportovní eleganci. Zkrátka mám ráda pohodlnou módu.

Doba se změnila od dob, kdy jste začínala na televizní obrazovce. Jak se změnila vaše módní image od doby, kdy jste začínala? Změnila jste se po fyzické stránce?
Pochopitelně jsem zestárla a přibrala. Doby, kdy jsem měla 49 centimetrů v pase a 52 kilo, jsou nenávratně v háji. Ale to je logický běh věcí. Na druhou stranu, možná je lepší, když člověk přibere – protože potom nemá tolik vrásek. Odjakživa jsem trpěla tím, že mám kulatější obličej. Přála bych si úzkou a dlouhou tvář s malými tvářemi, ale to se mi už asi nepovede. Musím říct, že naše televizní maskérky byly tak šikovné, že to uměly dobře potlačit a naopak vyzvednout to, co je na obličeji zajímavé. A v závěru – veliký dík patří také našim kameramanům, protože někdy byli téměř plastickými chirurgy. Ze vzpomínek a z vyprávění vím, že Adina Mandlová a hvězdy první republiky dávaly kameramanům klidně hodinky za to, jak je ve filmu krásně nasvítili. Navíc tedy černobílá fotografie nebo kamera člověku lichotí daleko víc než ta barevná. Stíny udělají hodně, že?

Vývoj módy a účesů také postoupil, že?
Samozřejmě, že jsme měly trvalou, která se nosila. Navíc jsem nosila vyčesané drdůlky. Můj synovec například říkal: „Teto, proč máš na hlavě pořád ten kopec?“ Protože trvalá a objem v horní části, to lichotilo obličeji. A měla jsem kvalitní vlasy, které se zničily dlouhodobým používám elektrických natáček a neustálým kulmováním, lakováním a trvalými. Naštěstí ještě nějaké chlupy na hlavě mám.

K tomu oblečení máte, paní Tomsová, nějakou hezkou vzpomínku?
Musely jsme samozřejmě dodržovat předepsaný oděv na obrazovku. Nesměla být černá nebo bílá barva, cokoliv podobného, co by interferovalo. Kostičky, proužky, pepito – to také nešlo. Nesměly jsme splývat s pozadím, takže nesmělo být nic modrého, protože se klíčovalo na modré pozadí. A jelikož nás v hlasatelně zabírali do pasu, tak bylo jedno, co máme dole. Já jsem dole nosila džíny a nahoře nějaká ta fižíčka.

Marie Tomsová pochovala maminku

Ráda také vzpomínáte na svoji maminku. Vím, že do posledních chvil byla vitální. Upřesněte, prosím, zda je nějaká změna.
Maminka bohužel navždy odešla 15. dubna v požehnaném věku 94 let. Do poslední chvíle byla úžasná. Duševně byla naprosto svěží a plná humoru. Když jsem se vrátila z lyžování v italských Alpách, měla jsem ušní příhodu a na levé ucho v podstatě neslyším. Na pravé ucho slyším o to víc. Říkala jsem jí: „Mami, představ si, že v té lyžařské helmě mi to vůbec nevadilo!“ Netušila jsem, zda budu moci vůbec lyžovat, protože rovnováha má se sluchem hodně co dočinění. V mozku je to propojené a já měla skutečné potíže. Maminka opáčila: „No tak tu helmu nos pořád!“ Byla úžasná a je mi líto, že se jí už nikdy na nic nezeptám a ač je mi 71 let, přestala jsem s jejím odchodem být dítětem.

Související články

Další články