Iveta Bartošová byla nadějnou sportovkyní: První místa v běhu na lyžích, v přeboru i v pětiboji odhalují její diplomy

Neznámá Iveta Bartošová: Byla jedničkou i ve sportu: První místa v běhu na lyžích, v přeboru i v pětiboji
Zdroj: Archiv knihy Má dcera Iveta, rozšířené druhé vydání/Profimedia/koláž Lifee
Iveta Bartošová byla ve dvanácti letech výborná v běhu na lyžích. Pravidelně také trénovala. Iveta Bartošová jeden čas propadla také jízdě na koni, po vzoru své sestry Ivany.Iveta Bartošová se svou matkou Svatavou.Iveta Bartošová se svou sestrou, dvojčetem Ivanou.+ 20 fotek+ 21 fotek

Zpěvačka Iveta Bartošová (†48) měla kromě pěvecké dráhy také slušně našlápnuto ke kariéře úspěšné sportovkyně. První místa obsazovala v 70. a 80. letech v běhu na lyžích, v pětiboji a také v okresním přeboru. Překonala svůj strach z koní a vyzkoušela si také jízdu na koni, jezdila na tábory, a nebýt momentu, kdy se zamilovala do hlasu Karla Gotta, možná by aspirovala na zlaté medaile ve vrcholovém sportu. To všechno prozrazuje druhé a rozšířené vydání knihy Má dcera Iveta. 

Veronika Nováková
Veronika Nováková 15. 04. 2024 05:00

Zpěvačka Iveta Bartošová (†48) by letos oslavila 58. narozeniny a letos na konci dubna také uplyne 10 let od její tragické sebevraždy. V souvislosti s jejím smutným výročím také její máma Svatava Bartošová publikuje druhé a rozšířené vydání knihy Má dcera Iveta. Nepřímo tak odhaluje velké množství archivních fotografií a také zajímavých detailů ze života své dcery - například, že dospívající Iveta milovala sport a byla v něm opravdu dobrá.

Iveta Bartošová byla jedničkou v lyžování

Kniha, která čerpá z fotografií a vzpomínek Svatavy Bartošové, například dokládá, jak Iveta vyhrávala prakticky každý závod, ke kterému se přichomýtla. První místo v běhu na lyžích obsadila Iveta Bartošová například v roce 1980 v přeboru sportovních tříd, ale také o čtyři roky dříve - v roce 1976 ve Frenštátě pod Radhoštěm. Druhé místo Iveta vybojovala v sokolovském závodu v Kněhyni v roce 1978, a první byla také v oddílovém pětiboji pionýrského tábora v roce 1977. "Dvanáctiletá Iveta chodila do sportovní třídy a poctivě trénovala na lyžích doma i na zahradě," dokládá archivní foto dospívající Ivety Bartošové, jak lyžuje v zimních sportovních oteplovačkách.

Mimo lyžování si Iveta oblíbila také jízdu na koni, byť se prý koní ze začátku bála. Kniha dokládá, že v dospívání na koni opravdu jezdila, a že se jí dovednosti v budoucnu hodily pro natáčení videoklipů a filmů. "Kdyby nechtěla, tak nemusela. Řekli jsme jim, aby chodily obě a Ivetě se to líbilo, protože měla zvířata ráda," říká matka Ivety, Svatava, která stejnou měrou pečovala také o zpěvaččino dvojče, Ivanu. "Neměli jsme peněz nazbyt, přistavovali jsme dům, ale přesto jsme jim koupili kola, aby na nich mohly jezdit do jízdárny. Když začala Iveta v patnácti zpívat s místní amatérskou kapelou, tak už na koně neměla čas a do jízdárny chodila jen Iva," vysvětluje v knize Svatava.

Pěvecké soutěže dobývala v oranžových kalhotách

Později začala Iveta Bartošová chodit se svým dvojčetem, sestrou Ivanou, do tanečních. "Chtěli jsme, ať to, co dělá jedna, dělá i druhá, aby si nezáviděly a nemohly si nic vyčítat. Bylo to mezi nimi komplikované. Ivetka chodila do tanečních ráda, ale Iva chodit nechtěla, museli jsme ji nutit. Na půlkolonu jsme ještě Ivu dostali, ale na koloně už nebyla," popisuje tehdejší vztahy mezi sestrami matka Svatava. Ta se také starala o Ivetinu garderobu. "Koupila jsem ve slevě látky a oběma jsem ušila šaty. Ono těch peněz opravdu moc nebylo, Ivetě jsem šila kvítečkované šaty s kolovou sukýnkou na krajské kolo pěvecké soutěže do Třince a potom i do Jihlavy. Tam jsem jí ušila oranžové kalhoty a k tomu halenku s oranžovou aplikací," vzpomíná matka Ivety Bartošové.

Iveta byla členkou fanklubu Karla Gotta

Dost možná by Iveta Bartošová opravdu propadla sportu, nebýt písní Karla Gotta. "Zpívala doma odmala. Asi v roce 1973 jsme jí na narozeniny koupili v Rožnově dlouhohrající desku Karla Gotta. Jak ta byla šťastná!" naznačuje Svatava Bartošová, kdy začala dospívající Iveta přemýšlet o kariéře zpěvačky. "Měli jsme starý gramofon, deska nehrála, tak jsme si mysleli, že je špatná, jela jsem ji do Rožnova vyměnit. Nakonec jsme přišli na to, že je špatná jehla, takže jsme ji vyměnili a Ivetka si potom tu desku pořád pouštěla a zpívala si s Gottem."

Iveta Bartošová, která později měla ke Gottovi profesně velmi blízko, zahořela už v pubertě skutečnou láskou ke svému idolu. Je jasné, že sport šel rychle stranou. "Později se stala členkou jeho fanklubu a jezdila do Ostravy na setkání s dalšími Gottovými fanoušky. Sbírala jeho desky, fotky, vystřihovala si z časopisů články o něm a když jí bylo třináct nebo čtrnáct, byla s Gottovým fanklubem i v Praze. Byli se podívat i na jeho dům na Bertramce," vzpomíná matka Ivety Bartošové. "Iveta měla zpívání a Gotta a Iva zase koně a jízdárnu," shrnuje Svatava Bartošová preference obou sester.

Všechny diplomy Ivety Bartošové a také archivní fotografie Ivety a její rodiny, včetně setkání s Karlem Gottem, najdete v naší fotogalerii.

Zpěvák Radek Banga o bolestném dětství: S manželkou Veronikou prozradili, zda budou mít vůbec děti

Zpěvák Radek Banga o bolestném dětství: S manželkou Veronikou prozradili, zda budou mít vůbec děti

Související články

Další články