Jana Bernášková o kariéře dcery Justýny v modelingu: Velmi ostře jsem se vyhradila, když chtěli v agentuře, aby zhubla

Jana Bernášková o kariéře dcery Justýny v modelingu: Velmi ostře jsem se vyhradila, když chtěli v agentuře, aby zhubla
Zdroj: Herminapress
Herečka Jana Bernášková má sedmnáctiletou dceru Justýnu, jejímž otcem je režisér David Drábek.Vedle Justýny má Jana Bernášková ještě syna Theodora. Jeho otcem je hereččin manžel, scenárista Rudolf Merkner.Dcera Jany Bernáškové Justýna se věnuje modelingu.+ 6 fotek+ 7 fotek

Dcera herečky Jany Bernáškové (42) Justýna Drábková (17) má úspěšně našlápnuto ke kariéře modelky. Jak ovšem Jana prozradila magazínu Lifee.cz, ne vždy mají manekýny na růžích ustláno. Smířila se například s tím, že Justýna bude muset bojovat s obtěžováním, nebo že bude obětí bodyshamingu ze strany modelingových agentur.

Veronika Nováková
Veronika Nováková 18. 08. 2023 12:00

Justýna se podle Jany Bernáškové setkala s bizarním požadavkem modelingové agentury, aby zhubla. Tento problém pomohla herečka dceři vyřešit, strach jí ovšem nahání další velký problém modelingu - sexuální obtěžování. Také na toto téma vede Bernášková s Justýnou dlouhé hovory.

"Doufám, že by se obtěžovat nenechala. Ale pojďme si říct, že to obtěžování vždycky přijde a ona musí být připravená nastavit si hranice. Toho ji neuchráním," ​dodává smířeně herečka, kterou budeme moci od 1. září pravidelně vídat ve druhé řadě seriálu Co ste hasiči.

Janě Bernáškové dohodil manžel seriálového partnera

Jak u vás s manželem (producentem a scenáristou Rudolfem Merknerem - pozn. red.) probíhá práce na společných projektech?
Vytvářejí to ve své scenáristické skupině a my se o tom s Rudou bavíme jen v úplném začátku, kdy přijde ten nápad. Potřebuje ho se mnou sdílet. Ale je to něco jiného než konečný produkt. Zbytek už si vytvářejí ve svém týmu a já o tom skoro nevím. Ruda bývá hodně unavený a já mám také své projekty. Co potřebuji, to si potom přečtu ve scénářích, a kolikrát jsem dokonce poslední, kdo to čte. Ruda občas mívá pocit, že už mi to řekl.

V seriálu Co ste hasiči máte za partnera Petra Rychlého. Zvažoval váš manžel, koho vám přiřadí?
Petr Rychlý a Václav Kopta jsou hlavní hrdinové, my ostatní jsme k nim byli přiřazeni. Všichni také museli projít konkurzem o několika kolech a vybírala si nakonec televize Nova. Byla jsem pozvaná na casting, protože ta role byla napsaná pro mě, ale nebyla jsem jediná. Musela jsem si ji obhájit.

Doma jste zřejmě poctivě trénovala a díky tomu jste mohla mít náskok.
V tomto ano. Měla jsem náskok, protože jsem rozuměla té postavě, a hlavně byla napsaná pro mě. Ve výsledku jsem té roli byla opravdu nejblíže.

V seriálu máte s partnerem Petrem Rychlým větší věkový rozdíl.
Ano, tak je to i ve skutečnosti. Ve druhé sérii se s tímto tématem hodně pracuje a obě postavy mají trochu jiné potřeby. Ona chce dítě, zatímco on už má dospělého syna, který sám čeká dítě. Kloubí se tam potřeby těchto dvou lidí.

Dokážete si představit vztah s mužem starším o dvacet let?
S manželem nás od sebe dělí devět let, takže představit si to dokážu. S Petrem Rychlým jsme od sebe nějakých patnáct let, takže mi to přijde podobné. Mám štěstí, že přes svůj věk vypadám trochu mladší.

Jana Bernášková a biologické hodiny

Popisovala jste během tiskové konference, jak těžká je hasičská výzbroj. Máte spočítané, kolik váží?
To ne, ale docela by mě to zajímalo. Musím říct, že už jen kalhoty a boty mi dají zabrat, přičemž nejtěžší je ta přilba. Jestli se nepletu, tak mají ještě lehčí verzi. Upřímně chovám vůči hasičům obrovský obdiv, že v tom všem vydrží celý den hasit. Jen odnést tu uniformu na těle byl pro mě výkon, natož v ní někoho zachránit.

Zlepšila se vám během natáčení fyzička?
Ne, jen jsem byla více vyčerpaná. Naštěstí jsem tentokrát neměla žádné adrenalinové scény a víc se řešila otázka ženství a mateřství. Má seriálová postava už by se chtěla stát mámou.

Zažila jste vy osobně, že by vám tikaly biologické hodiny?
Já úplně ne, Justýnku jsem měla v 26 letech. Až jsem si říkala, jestli to nebylo trochu brzo. Původně jsem si myslela, že kolem 28 let by to bylo ideální, ale jsem šťastná, že ji mám. Řešila jsem spíše opak – že si potřebuji ještě trochu užít, nadechnout se a být sama za sebe. Syna jsem měla ve 32 letech. Tikání biologických hodin jsem tedy neřešila, ale věřím, že to není jednoduché. Mám několik kamarádek, které třeba nemohou otěhotnět, a myslím, že je to velké a bolestivé téma.

Dcera Jany Bernáškové obětí bodyshamingu

Justýnka se věnuje modelingu, že?
Pokouší se. Zájem o ni je, ale žádné extra velké zakázky nemá. Spíš jsme dlouho vybírali modelingovou agenturu. Je jí 17 let a firmy dnes často chtějí modelky starší 18 let. Za to jsem vlastně ráda. Justýnka fotí, ale zatím naplno nepracuje. Zatím se jí líbí spíše ta herecká práce.

Nemáte o ni strach? V modelingu hrozí například poruchy příjmu potravy nebo sexuální obtěžování.
Sexuální obtěžování je obecně velký problém. To hodně řešíme, nesmí se nechat. Justýnka je hodně sebevědomá, takže jsme o tom často mluvily. Doufám, že by se obtěžovat nenechala. Ale pojďme si říct, že to obtěžování vždycky přijde a ona musí být připravená nastavit si hranice. Toho ji neuchráním.

A poruchy příjmu potravy?
Ona má tak strašně ráda jídlo! Myslím, že dobrovolně to u ní nehrozí. Ale v jedné agentuře, ve které teď už není, na ni trošku tlačili – hubnout, hubnout. Přitom má dcera je normálně štíhlá. Na to konto jsem jim napsala velmi ostrý email, ať s tím laskavě přestanou a jestli jim to přijde normální. Nakonec se omluvili. Víte, co je zajímavé?

Povídejte.
Nebyla to chyba té agentury, ale jedné jediné produkční nebo asistentky. Ta se strachovala, aby jim Justýnka náhodou nepřibrala. Tak jsem jí vzkázala, že ona ještě přibere, protože jí v té době bylo 15 let. „Ještě bude růst a na to se připravte!“ Velmi ostře jsem se Justýnky zastala a promluvila jsem si s ní o tom, co ji čeká.

Zkrátka musí dospět, bude těžší a bude mít větší boky. A že tohle všechno je přirozené a může to modulovat cvičením. Hodně jsme to probraly a myslím, že ona se má ráda. Je příjemně sebevědomá. Ví, že musí makat, a když nebude makat, tak se žádný úspěch nedostaví. Není úplná nitěnka a ona to ani nechce – naopak. Teď je naštěstí v módě, aby holky měly křivky. Za to jsem strašně ráda. A ona sama chce být trošku sexy.

Cukrářská hvězda Besky o toxickém prvním manželství: Otřesná životní zkušenost probíhala i během MasterChefa

Cukrářská hvězda Besky o toxickém prvním manželství: Otřesná životní zkušenost probíhala i během MasterChefa

Související články

Další články