7 domácích medikamentů pro celou rodinu, které posvětili sami lékaři

zázvor
Zdroj: Freepik.com

S odhalováním nekalých finančních záměrů farmaceutického průmyslu se řada lidí uchyluje k tomu, na co nedaly dopustit generace před námi. Babské rady mnohdy pomůžou vyřešit zdravotní problémy stejně obratně a bezpečně jako léky. Prostředky domácí léčby navíc bývají čistě přírodní a levnější. Těchto 7 domácích medicín posvětili odborníci z lékařských kruhů.

Jana Jánská
Jana Jánská 09. 09. 2016 11:17

1. Probiotika

Na co jsou dobrá: Kolika a plynatost

Kde je lze najít: Jogurty s živými kulturami (mléčné bakterie rodů Lactobacillus, Bifidobacterium či Streptococcus), plísňové sýry, acidofilní mléko

Jak fungují: Probiotika upravují střevní mikroflóru tím, že zvyšují množství prospěšných bakterií ve střevě a potlačují tvorbu těch škodlivých. Studie dokonce potvrdila příznivý účinek probiotik na kojence – pět kapek probiotika zvaného Lactobacillus reuteri DSM 17938 snížilo pláč i úzkosti nemluvňat trpících kolikou. Podle spoluautora studie Saula Greenberga tento probiotický kmen srovnává střevní mikroflóru, zrychluje trávení a tlumí bolest okamžitým působením na střevní nervy.

2. Zázvor

Na co je dobrý: Nevolnost a kinetóza

Jak funguje: Zázvor dokáže zklidnit a zpomalit přirozené pohyby žaludku a zažívací trakt, tvrdí David Burke, pediatrik na Cleveland Clinic Children’s Center for Pediatric Integrative Medicine. A to dokonce ve formě zázvorových žvýkaček, čaje nebo bonbónů! Pro děti kúra jako dělaná. Tento objev byl učiněn staletí nazpět v Asii.

3. Med od souseda

Na co je dobrý: Sezónní alergie

Jak funguje: Med pocházející z vašeho regionu může podle některých teorií zmírnit reakce vyvolané alergiemi na pyl. Vysvětlení je jednoduché a zároveň geniální:

„Pokud med obsahuje antigeny na pyl vyskytující se v místě vašeho bydliště, může dětské tělo pomalu připravovat na alergeny a budovat snášenlivost vůči těmto látkám,“ vysvětlila doktorka Tanya Altmann, mluvčí Americké akademie pediatriků a autorka publikace What To Feed Your Baby. A finská studie jí dává za pravdu.

Když totiž alergici na březový pyl konzumovali med s jeho obsahem denně po dobu pěti měsíců před začátkem sezóny alergií, jejich alergické reakce poklesly o 60 procent oproti těm, kteří zůstali věrní svým lékům. Tanya Altmann však varuje: „Pokud se sezónní alergie vašeho dítěte projevují silně nebo ohrožují život, na med nespoléhejte.“

Na mírné až středně intenzivní alergie zkuste pokapat misku ranních ovesných vloček nebo cereálií lžičkou regionálního medu. Vyhněte se ale podávání medu alergikům mladším jednoho roku – hrozí nákaza botulismem.

4. Jedlá soda

Na co je dobrá: Svědění nebo pálení kůže

Jak funguje: Smíchejte lžičku jedlé sody s méně než lžičkou vody a hustou pastou potřete podrážděné místo – třeba vyrážku, flíček po včelím žihadlu nebo jiném hmyzu. Nechte ji zcela zaschnout (cca 10 minut) a poté smyjte. Hojivé účinky spočívají ve snížené produkci histaminu a zklidňujících vlastnostech sody. Několik polévkových lžic můžete přimíchat i do koupele, pokud se vaší ratolesti objevují po pravidelné očistě vyrážky.

5. Solný roztok

Na co je dobrý: Ucpaný nos při nachlazení a alergiích

Jak funguje: Jemně vstříkněte solný roztok do nosních dírek pro odchod hlenu, dráždivých látek a alergenů. „Vstřikujte ho s mírným tlakem – příliš silný by mohl způsobit podráždění nebo krvácení do nosu,“ varujte doktorka Altmann. Po aplikaci roztoku nechte ratolest jemně vysmrkat. U nejmenších dětí nebo kojenců použijte pro aplikaci pomůcku ve tvaru žárovky pro odsání hlenu.

6. Šťáva z hrušek a sušených švestek

Na co je dobrá: Zácpa

Jak funguje: Projímavé účinky sušených švestek jsou dlouhá léta známé. Podle některých lidí však podobnými vlastnostmi vyniká i hrušková šťáva. A ta uspěje u dětí lépe díky své příjemné chuti i vůni.

Zmíněné ovoce obsahují vlákninu a cukry zjemňující stolici, zvlášť v kombinaci s vodou. Servírujte dítěti sklenici hruškové nebo švestkové šťávy se stejným množství vody po škole nebo večer, kdy nebude v stresu z odbíhání na toaletu.

Tento domácí medikament je vhodný i pro kojence – nepřekračujte množství 28 gramů denně u měsíčního až dvouměsíčního dítěte. Čtyřměsíční si může dovolit maximálně 56 gramů švestkové šťávy denně.

7. Omega-3 mastné kyseliny

Na co jsou dobré: Soustředěnost

Jak fungují: Omega-3 mastné kyseliny se skloňují nejen v lifestylových magazínech pro jejich příznivý vliv na rozvoj mozku. Holandská studie ale zjistila víc. Chlapcům s poruchou pozornosti nebo bez ní, kteří přijímali margarín obohacený o omega-3 mastné kyseliny denně po dobu 16 týdnů, se vytříbila pozornost.

Pediatrička Natalie Lambajian-Drummond, zakladatelka Whole Child Pediatrics, doporučuje 1 000 mg látek EPA a DHA denně pro děti s hmotností pod 45 kilogramů. Nezáleží přitom na formě – pomůžou tobolky, želé i tekuté zdroje. Některým dětem stačí předepsané preparáty, u jiných se vyplatí kombinace právě s doplňky.

Zdroj: Parents

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Související články

Další články