Fit a krásnátestovánísoutěže

Bolesti břicha u dětí: Jaké jsou jejich příznaky a co znamenají?

Thumbnail # Bolesti břicha u dětí: Jaké jsou jejich příznaky a co znamenají?

Zdroj:Photo by Henley Design Studio on Unsplash

Mnoho lidí vnímá zdraví jako samozřejmost. Teprve, když onemocní jejich děti, pochopí, že zdraví je to nejdůležitější, co v životě máme. S příchodem miminka se mnoho věcí mění. Neumí mluvit nebo nám ukázat, co ho bolí, takže nám nezbývá než na to přijít. Díky tradičním radám je už ale nenecháte dlouho se trápit.

Petra Járková 14. února 2020

Bolest bříška je u miminek bohužel tou nejčastější. Většina jich má totiž v prvních měsících života problém se zažíváním a tak je trápí zaražené prdíky i novorozenecké koliky. Příčin bolestí břicha může být však více, proto je nutné být v určování diagnózy dosti opatrný.

Pálení žáhy a stres

Bolesti v horní třetině břicha, těsně nad hrudním košem, většinou ukazuje na pálení žáhy. Příčin může být několik. Dítě snědlo příliš mnoho dráždivých nebo sladkých potravin, ale také mohlo zažít nějaký stres. Ten je charakteristický dlouhodobými bolestmi kolem pupíku. Nejčastěji se objevují po ránu, když si dítě uvědomí, že se setká se situací, která ho stresuje. Pokud jde o školu, bolesti jsou mírnější o víkendových dnech. Mohou za nimi však stát i problémy v rodině.

Plynatost

Oblast pupíku je oblastí plynů. Pokud vaši ratolest bolí právě tam, jde pravděpodobně o zvýšenou plynatost. Pokud je však tato bolest provázena zvracením a bolestmi při aktivním pohybu, navštivte raději lékaře. Ke zvýšení plynatosti vede u kojenců nadměrné polykání vzduchu. Většina z nich tímto problémem trpí díky nesprávnému složení stravy. Také to však může být začátek infekce, průjem nebo zácpa.

Thumbnail # Afektivní záchvaty: Dítě zmodrá a omdlévá. Víte, jak reagovat?
Mohlo by Vás zajímat:

Afektivní záchvaty: Dítě zmodrá a omdlévá. Víte, jak reagovat?

Podbřišek

Pokud vaše dítě bolí v podbřišku, může jít o několik nepříjemností. I zde je možnost plynatosti, ale také zduření nitrobřišních uzlin. Vždy však musíme mít na paměti, že se tam nachází slepé střevo, bolest bývá většinou vpravo. Tato bolest může také ukazovat na infekci močového měchýře, ta bývá uprostřed podbřišku. U mladých dívek však také může ukazovat na příchod měsíčků.

Slepé střevo

Slepé střevo je největší strašák maminek, co se týká bolesti břicha. Může totiž v těle nadělat pěknou paseku. Dítě, které trpí apendicitidou se nechce příliš hýbat, zůstává často v jedné poloze, v které je mu v dané situaci nejpříjemněji, také bolestivě kulhá a má vzedmuté bříško. Tento stav je často doprovázen teplotou a zácpou.

RECEPTY NA TY NEJLEPŠÍ DIETNÍ VÝVARY NAJDETE V GALERII:

Podobné články

Zavří­t reklamu