Glutamát pro zlepšení paměti a prevenci demence?

31. prosince 2018
aarp
aarp

Je známý především svou špatnou pověstí, a to z důvodu, že jej většinou používají kuchyně s nižší kvalitou pokrmů, aby těmto dodaly chuť. Stal se tedy nežádoucí složkou číslo jedna. Japonští vědci však přišli s překvapivým zjištěním.

Glutamát se k ochucování jídel používá už přes sto let. Je typický hlavně pro asijskou kuchyni, ne však z důvodu (ne)kvality jídla, nýbrž z důvodu historického. Jedná se o sůl aminokyseliny, které se mnozí jedinci dbající o zdravou výživu vyhýbají.

Vědci v Japonsku svým experimentálním výzkumem přišli na to, že denně podávaný glutamát zlepšuje paměť. Tento výživový strašák je totiž sodnou solí kyseliny glutamové, která je pro lidský mozek nejdůležitějším neuropřenašečem, tedy bez ní by nebyl mozek schopen přijímat informace a ostatní signály.

Právě to je symptomem začínající demence. Neurologové z japonské univerzity tvrdí, že glutamát může aktivovat hipokampus a zlepšovat paměť. Hipokampus je součástí velkého mozku a hraje důležitou roli při krátkodobém uchovávání informací, neméně významný je i pro orientaci v prostoru. Lidé, kteří mají hipokampus poškozený trpí výpadky paměti a nejsou schopni si ani žádné další informace zapamatovat.

Studie se ale stále propracovávají, žádné exaktní výsledky zatím nejsou známy. Vše se odehrává na poli domněnek. Glutamát tedy zatím stále zůstane „tím špatným“, a to hlavně z toho důvodu, že pokrmy, v nichž je přidaný tlumí pocit sytosti. Naše tělo je oklamáno a my se přejídáme a tloustneme.

Zavří­t reklamu