Jak poznat kvalitní mleté maso: Soustřeďte se na barvu, konzistenci i vůni

Mleté maso je součástí celé řady oblíbených pokrmů.
Zdroj: pixabay.com
Karbanátky jsou dobré teplé i studené.Papriky naplněné ochuceným mletým masem chutnají skvěle s rajskou omáčkou.Boloňská směs se hodí na špagety i nudle.K čevapčiči udělejte třeba dušenou rýži s paprikou.+ 1 fotka+ 2 fotky

Karbanátky, sekaná, plněné papriky, boloňská směs, masové koule… Mleté maso je součástí mnoha oblíbených pokrmů. Málokdo ale ví, že se kazí mnohem rychleji než maso vcelku. A obchodníci do něj navíc rádi semelou vše, co jim zbývá. Poradíme vám proto, jak se nenechat oklamat a vybrat čerstvé mleté bez přidané vody.

Lenka Chvostová
Lenka Chvostová 02. 03. 2019 10:00

Věřte svým očím a nosu

Není důležité, zda jde o vepřové, hovězí, nebo jejich směs. Čerstvé mleté maso musí mít výraznou živou barvu. Nezáleží na tom, zda ho kupujete v masně, nebo balené někde v supermarketu. Vepřové by mělo být sytě růžové, hovězí krásně načervenalé. Pokud je maso na pohled tmavé, je už starší. Možná jste nevěděli, že starší mleté většinou začne zevnitř hnědnout nebo šednout. Je to kvůli tomu, že k němu nemohl vzduch.

Často se proto stane, že si domů nesete krásně červené maso a až při zpracovávání zjistíte, že má uvnitř nevábnou barvu. Našedlé maso sice nevypadá nijak vábně, ale zkažené není, můžete ho klidně sníst. Nazelenalému masu se už ale obloukem vyhněte. A to, i když máte pocit, že ještě nesmrdí. Po jeho konzumaci byste totiž skutečně mohli mít vážné zdravotní problémy.

Zdá se vám, že je maso jakoby rozmázlé? Pak si raději tentokrát uvařte něco jiného. Čerstvé maso totiž musí mít viditelné kontury po mletí. To, že nesmí být slizké a lepivé, vám snad ani nemusíme připomínat. A důležitá je i vůně masa. Starší maso smrdí nakysle a rozhodně si na něm nepochutnáte. Je totiž zkažené. Při nákupu v masně se proto nestyďte požádat řezníka, aby vám dal přičichnout, pokud se vám maso zdá být staré.

Soustřeďte se na složení

Na většinu klasických pokrmů je nejlepší koupit maso míchané. To je obvykle půl na půl, hovězí s vepřovým. Důležitý je obsah tuku. Ten by se měl pohybovat maximálně okolo 30 %. U balených mas musí být uveden na etiketě, u řezníka by vám ho na požádání měli sdělit. Tučnější směs nekupujte, jinak vám po smažení skoro nic nezbude.

Obsah tuku u mletého vepřového by neměl přesáhnout 35 %, u hovězího 20 % a u mletého na tolik oblíbený tatarský biftek pak 6 %. Dávejte si pozor, aby nešlo o polotovar. Pak by se vám mohlo klidně stát, že ve směsi bude třeba jen 85 procent masa, zbytek bude voda a chuť bude podpořena ochucovadly.

Když si čerstvé mleté maso přinesete domů, je dobré ho co nejrychleji zpracovat. Nebo alespoň uložit do ledničky. Mělněné maso je totiž mnohem choulostivější vůči změnám teplot než maso vcelku. Kazí se už po dvou hodinách. Pokud je balené, respektujte datum spotřeby.

Dcera Michaely Gemrotové prodělala před narozením krvácení do mozku: Prognóza byla hrozná, ale dělá obrovské pokroky

Dcera Michaely Gemrotové prodělala před narozením krvácení do mozku: Prognóza byla hrozná, ale dělá obrovské pokroky

Související články

Další články