Fit a krásnáTestováníSoutěže

Léčivý černý bez: Roste všude kolem nás a vy s ním můžete vykouzlit v kuchyni zázraky

Léčivý černý bez: Roste všude kolem nás a vy s ním můžete vykouzlit v kuchyni zázraky
Zdroj: istock
+ 1 fotka+ 2 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Tato léčivá dřevina má na našem území dlouhou tradici a roste doslova na každém kroku. Sazenice bezu se dříve dávaly nevěstám při svatbě, aby si je mohly vysadit a léčit tak neduhy svého muže. Bez tak rostl na každém druhém dvorku.

Petra Járková 6. července 2019

Ideální čas sběru

Období června a začátek července je ideální pro sběr květů. Černý bez roste hojně i ve městech a u silnic, vy si ho však radši natrhejte někde, kde nejezdí tolik aut. Na sběr vyrazte s košíkem, aby se bez nezapařil.

Černý bez jako lék

Květy obsahují vitamin C, silice i flavonoidy, které oceníte v chřipkovém období. Černý bez je ideální při boji s nachlazením, tlumí kašel, horečku a zklidňuje průběh astmatu.

Odvar ze sušených květů je močopudný, rozpouští hleny a podporuje pocení. Jeho užívání i ve vyšších dávkách je zcela neškodné i pro malé děti. Skvěle se hodí také do inhalačních směsí při rýmě a zánětu průdušek.

Mohlo by Vás zajímat:

Letní bylinkový rádce: K čemu skvěle chutná levandule, hluchavka nebo santolina

Chlazený neslazený čaj z květů je výtečným lékem i při zažívacích potížích, plynatosti, nevolnosti a pomalém trávení či nedostatečné činnosti žlučníku.

Obklady z listů černého bezu dokáží pomáhat při revmatismu a bolesti kloubů. Plody jsou naopak známy pro své schopnosti tišit bolest nervového původu a při zánětech.

Roste všude

Černý bez má dvě nesporné výhody – jednak z něj kromě květů a plodů využijete i listy, ale hlavně u nás v Česku roste jako keř či strom prakticky všude. I pokud jste měšťáci, nemusíte se vydávat až někam na „daleký východ“, abyste si mohli natrhat alespoň hrst zářivě žlutobílých a svěže vonících bezových květenství.

NA RECEPTY Z ČERNÉHO BEZU SE PODÍVEJTE V GALERII:

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články