Fit a krásnátestovánísoutěže

Milované párky: Chutnějšími je dělá tuk a do jemných se přidává muškátový oříšek

Thumbnail # Milované párky: Chutnějšími je dělá tuk a do jemných se přidává muškátový oříšek

Zdroj:Instagram

Co Čech, to milovník párků! Tato uzenina je vyráběna z jemně mletého vepřového, drůbežího, telecího nebo hovězího masa, dochuceného jemným kořeněním, solí, pepřem a regionálně specifickými směsmi. Jak ale všichni víme, ne každý párek je kvalitní a obsahuje vysoké procento masa, proto je nutné pečlivě vybírat. My vám přinášíme návod, jak při výběru nikdy nešlápnout vedle.

Petra Járková 26. července 2019

Historie párků

Za zemi původu párků je označováno Německo, konkrétně Frankfurt nad Mohanem, kde podle záznamů kronikáře Achilla Augusta Lersnera byly párky prodávány již v roce 1487. Dle tamních cechovních pravidel se k jejich výrobě používalo libové maso z boku, které dalo výrobku jméno bratwurst. Výrobek se rychle stal oblíbeným a napodobovaným. Do Vídně zavedl jeho výrobu řezník Johan Georg Lahner roku 1805 a z Vídně se obliba párků – označovaných jako vídeňské – přenesla i do českých zemí, kde získal párek značnou oblibu zejména díky Satrapovým výrobnám ve Studené a v Kostelci u Jihlavy.

Ochucení párků

Typické kořenění párku je kromě pepře a soli i sladká paprika, muškátový oříšek a nové koření pro jemné párky, kmín, pálivá paprik a a někdy i česnek pro debrecínské párky nebo bílý pepř, muškátový květ a muškátový oříšek pro frankfurtské párky.

Barva může klamat

Pokud jste dychtivě ukazovali za pultem v řeznictví na ten nejkrásnější světlý páreček, který mezi ostatními doslova zářil, možná to byla chyba. Svěží růžový párek by vám měl spíše naznačit, že je plný barviva.

Thumbnail # Jak správně grilovat klobásy: Marinujte je a nenařezávejte
Mohlo by Vás zajímat:

Jak správně grilovat klobásy: Marinujte je a nenařezávejte

Tuk přináší chuť

Tuky zdravé rozhodně nejsou, ale uzeniny obvykle při dietě nejíme. Takový vídeňský párek může obsahovat až 40 % tuku, ale rozhodně to není na škodu, protože tuk dodává párkům chuť a šťavnatost.

Tepelná úprava

Párky můžete ohřívat, opékat, grilovat nebo třeba nakládat. Správně ohřátý párek je šťavnatý, s napnutým střívkem, masově červený nebo zahnědlý, na skus soudržný, s nevýraznou mozaikou. Obalové střívko se obvykle neloupe, s výjimkou párků v celofánovém sloupávacím střívku.

NA RYCHLÉ RECEPTY Z PÁRKŮ SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Podobné články

Zavří­t reklamu