Zvířecí symboly Velikonoc: Kde se vzal beránek a co symbolizuje velikonoční zajíček?

Velikonoční výzdoba, beránek a malovaná vajíčka - svátky jara jsou tu
Zdroj: Profimedia.cz
Nakonec beránka přelijte polevou.Všechny ingredience si připravte předem, aby vám pak něco nechybělo.Rozinky a kandovanou citrusovou kůru nechte nasáknout rumem.Rozinky před přidáním do těsta nechte vykapat.+ 4 fotky+ 5 fotek

Velikonoce se blíží a obchody přetékají čokoládovými zajíčky a beránky na všechny způsoby. Víte ale, co vlastně symbolizuje beránek a symbolem čeho je velikonoční zajíček?

Petra Járková
Petra Járková 6. března 2020

Dva nejznámější zvířecí symboly Velikonoc jsou bezesporu velikonoční beránek a zajíček. Každý symbolizuje něco jiného, ale oba mají o těchto svátcích jara svou nezaměnitelnou roli.

Beránkové varianty

Těžko si představíme Velikonoce bez voňavého upečeného beránka na slavnostním stole. Existuje obrovské množství receptů, rodinných, moderních i tradičních, které klasického beránka povznáší na jiný level.

Nevinnost a poslušnost

Beránek symbolizuje v židovské tradici Izrael jako Boží stádo, které vede Hospodin, v křesťanství zase památku Ježíše Krista, který byl čistý, nevinný a poslušný. Beránek je obětován a jeho krev zachránila pokřtěné od hříchů.

Kdysi a dnes

Jako obřadní pokrm je beránek známý už od středověku. U šlechty se jednalo o beránčí maso a u chudiny o jednoduché pečivo v podobě beránka. Dnes velikonočního beránka pečeme například z tvarohového, piškotového nebo šlehačkového těsta a velmi oblíbený je i beránek biskupský.  Zdobíme ho mašlí a podle historických tradic by měl být součástí každého velikonočního stolu.

Klasikou, kterou jste určitě už alespoň jednou v životě dělali, i když třeba jen jako děti, je barvení cibulovými slupkami.
Mohlo by Vás zajímat:

Jak obarvit velikonoční vajíčka přírodní cestou: Využijte ingredience z lednice a ze spíže

Zajíček jako dekorace i symbol

Zajíček se většinou používá jako oblíbená velikonoční dekorace. Pochází z Německa a k nám se dostal počátkem 20. století. Je symbolem plodnosti, štěstí a života.

Objevil se už v Bibli

Symbol zajíčka však nalezneme i v Bibli. Tak symbolizuje vše chudé, pokorné a skromné. I u nohou Panny Marie stojí bílý zajíček, poukazuje na symbol čistoty, který je nadřazený tělesnému pokušení. Dětem zajíček zase nosí čokoládová vajíčka.

Další symboly

S Velikonoci se také často spojují kuřátka. Dalším znakem toho svátku jsou nabarvená vajíčka. Ta symbolizují plodnost a úrodnost. Vyfouknutá zdobená vejce nazýváme kraslicemi. Na stole by také neměl chybět mazanec a pestrá kytice narcisů a tulipánů.

NA RECEPT NA VELIKONOČNÍHO BERÁNKA SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Miluška Voborníková (73) o celoživotní lásce s Petrem Spáleným, čtyřleté vnučce a urputných fanoušcích

Miluška Voborníková (73) o celoživotní lásce s Petrem Spáleným, čtyřleté vnučce a urputných fanoušcích

Další články