Fit a krásnáTestováníSoutěže

Velikonoce ve světě: Na Filipínách se lidé nechávají přibíjet na kříž, v Rusku farář požehná vajíčkům

Velikonoce ve světě: Na Filipínách se lidé nechávají přibíjet na kříž, v Rusku farář požehná vajíčkům
Zdroj: Pinterest
+ 1 fotka+ 2 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Co se vám vybaví, když se řeknou Velikonoce? Většině z nás barvení vajíček, pomlázka, beránek nebo koledování. Starším generacím zase tradice s křesťanským náboženstvím. A jak se slaví svátky jara jinde ve světe? To budete koukat!

Petra Járková 24. února 2020

Kristus byl ukřižován na Velký pátek a obětoval se za duše věřících křesťanů. Velikonoční neděle je největším křesťanským svátkem, v tento den Kristus vstal z mrtvých a přinesl naději a příslib nového života všem křesťanům. Pokud však nejste věřící, možná pro vás mají Velikonoce úplně jiný význam. I jinde ve světě tomu tak je a velikonoční svátky jsou například o vaječných bitvách, padajících sladkostech z nebe nebo hledání vajíček v zahradě.

Židé

Židé velikonoční svátky pojmenovali Pesach. Neoslavovali Ježíšovo vzkříšení, ale odchod židů z Egypta, který vedl Mojžíš. Mojžíš je pro židy stejná ústřední postava, jako pro křesťany Ježíš.

Rusko

Rusové oslavují pravoslavné Velikonoce. Znamená to, že uvařená a pomalovaná vajíčka přinesou do kostela, kde jim farář požehná. Takto požehnaná vajíčka poté sní večer k večeři.

Francie

Od Zeleného čtvrtka do Bílé soboty ve francouzských kostelech oněmí zvony. Stejně jako u nás se traduje, že zvony odletěly do Říma. Liší se s námi v tom, že zpátky přinášejí sladkosti pro děti, které pak padají z nebe dolů. A děti pak vyrážejí do zahrad popadané sladkosti hledat a sbírat.

Velikonoční nadílka: Jak poznat kvalitní vejce a jak je upravit co nejstravitelněji?
Mohlo by Vás zajímat:

Velikonoční nadílka: Jak poznat kvalitní vejce a jak je upravit co nejstravitelněji?

Řecko

V Řeckých rodinách se každoročně koná velká vaječná bitva. Spočívá v rozbití vajíčka o svého protivníka. Zlaté naše české pomlázky.

Španělsko

Ve Španělsku se místo koledníků s pomlázkou ulicemi prochází lidé v dlouhých bílých špičatých kápích. Nesou v rukou těžké řetězy a chrastí s nimi. Řetěz je symbol pokání.

USA

Pořádají se velké oslavy, které jsou určené hlavně dětem. Hlavním symbolem amerických Velikonoc se stalo hledání vajíček. Rodiče poschovávají vajíčka po domě nebo po zahradě a jejich děti je hledají.

Filipíny

Na Filipínách se slaví Velikonoce opravdu drsně a krvavě. Lidé se nechávají dobrovolně přibít na kříž po vzoru Ježíše Krista. Nic není jen jako. Lidé se opravdu hřeby za ruce přibíjejí na kříž. Ti, kteří se nechávají ukřižovat, tvrdí, že činí pokání, katolická církev ale tento rituál kritizuje.

NA VELIKONOČNÍ RECEPTY SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články