Symbolika dnů ve velikonočním týdnu: Co přináší Velký pátek nebo Bílá sobota?

Velikonoční výzdoba, beránek a malovaná vajíčka - svátky jara jsou tu
Zdroj: Profimedia.cz
Velikonoční výzdoba do bytu patříVelikonoční výzdoba, beránek a malovaná vajíčka - svátky jara jsou tuMalování vajíček přírodními surovinamiJarní úklid je pro většinu hospodyněk nezbytností+ 1 fotka+ 2 fotky

Velikonoce jsou tu a s nimi i jarní zvyky a tradice. Víte, jakou symboliku mají jednotlivé dny v týdnu? Ať už budete trávit začátek jara tradičně nebo ne, pojďme si připomenout jednotlivé sváteční dny.

Petra Járková
Petra Járková 19. dubna 2019

Modré pondělí, Šedivé úterý, Škaredou středu i Zelený čtvrtek už máme za sebou. Čeká nás tedy Velký pátek, Bílá sobota, Boží hod a Velikonoční pondělí. Všechny tyto dny si budeme užívat dobrého jídla, pití i tradičního pletení pomlázek. Pojďme si projet den za dnem.

Velký pátek

V tento den si připomínáme ukřižování Ježíše Krista. Od tří hodin se konají církevní obřady a lidé se scházejí v kostele. Dnešní den, stejně jako celé velikonoční svátky, má především náboženský podtext. Křesťané mají navíc tento den spojen s půstem.

Bílá sobota

V Bílou sobotu se pravidelně bílilo a uklízelo, proto také vzniklo označení Bílá sobota. Celá světnice se připravuje na Boží hod. Právě v tento den se barví vajíčka i plete pomlázka. Na stole jsou už dobroty jako koláče, jidáše a další pochutiny.

Na Moravě i v Posázaví si pochutnáte na lahodném jehněčím
Mohlo by Vás zajímat:

Gastronomický průvodce Velikonocemi: Kde si můžete pochutnat na originálním menu, když se vám nechce vařit

Boží hod

Z Bílé soboty na Boží hod vstal Ježíš z mrtvých. V tento den se slaví a peče se velikonoční beránek a mazanec. Nezapomeňte na tyhle dobroty tedy i letos. Stoly jsou plné a lidé veselí.

Velikonoční pondělí

V tento den propuká to pravé velikonoční veselí. Muži šlehají dívky vrbovými proutky jako symbol zdraví a svěžesti, ty jim za to pak dávají malovaná vajíčka jako znak plodnosti. Pro dívky ne moc oblíbený svátek, pro muže nejzábavnější den v roce.

Miluška Voborníková (73) o celoživotní lásce s Petrem Spáleným, čtyřleté vnučce a urputných fanoušcích

Miluška Voborníková (73) o celoživotní lásce s Petrem Spáleným, čtyřleté vnučce a urputných fanoušcích

Další články