Obědy pro školáky zdarma: ANO, nebo ne?

Vláda, zdá se, má kapsy plné zlata.
Zdroj: windham cooperative kindergarten
Dotace by se týkala jen žáků do prvního stupně základní školy.Stejnou výhodu by získaly i děti z bohatých rodin.Mnohým dětem školní obědy nechutnají.Od druhého stupně by se už hladovět smělo.+ 2 fotky+ 3 fotky

Poslanci navrhují, aby děti v mateřských školách a na prvním stupni základních škol dostávaly obědy zdarma. Vyčleněné peníze by ale chyběly jinde.

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 20. prosince 2018

Příspěvek na obědy by totiž nedostávaly jen děti ze sociálně slabších rodin, ale i ty, které každé ráno vozí jejich rodiče do školy autem. Tedy střední a vyšší střední třída, která by, nadneseně řečeno, „uživila své dítě sama“.

Peníze, které by byly investovány do jídla, jež si lidé z těchto rodin dovolit mohou, by chyběly jinde. Plánuje se totiž příspěvek ve výši pět až šest miliard ročně. To by se zajisté odrazilo v jiném odvětví, kde by byly peníze potřeba více. Stejně jako tomu je nyní se zlevněným jízdným.

Ilustrace lahodného pokrmu.
Mohlo by Vás zajímat:

UHO nebo čočka nakyselo a další výtvory ze školních jídelen, které si už nikdy neuvaříte

Zajisté není chybné přispívat na obědy dětem, jejichž rodiny jsou v tíživé finanční situaci, ale zároveň je poněkud nemorální přispívat stejným dílem i těm, kteří to „nepotřebují“. Je zde program, který je dotovaný Evropskou unií. Podle premiéra Andreje Babiše je ale nejednotný a není dostupný všem institucím. Řešením ale není zaplacení jídla každému, nýbrž snaha či pokus o úpravu systému stávajícího.

Navrhovaná dotace se navíc má týkat pouze žactva do prvního stupně základní školy. Podle premiéra je tedy zřejmě v pořádku od šesté třídy hladovět. Vláda by s obědy zadarmo měla koketovat trochu déle a lépe promyslet, jak zařídit, aby přes školní jídelnu nelétaly vařené mrkve vzduchem. Mnohým školákům totiž jídlo ze školy nechutná a stejně na něj nechodí. Ty létající mrkve bychom ale platili my ze své kapsy.

Herečka Nikol Heřmánková Kouklová: V Ordinaci jsem byla velmi krátce, protože mi to na DAMU zakázali natáčet

Herečka Nikol Heřmánková Kouklová: V Ordinaci jsem byla velmi krátce, protože mi to na DAMU zakázali natáčet

Další články