Začátek září klepe na dveře: Recepty a tipy na zdravé a chutné svačiny pro školáky

28. srpna 2019
Pinterest
Pinterest

Svačiny jsou pro děti velmi důležité. Zajistí jim spolehlivý přísun energie na celé dopolední vyučování. Díky kvalitnímu složení svačiny nepřepadne vašeho školáka hlad a nedostatek energie ani při odpoledních aktivitách.

Vhodné složení svačin

Složení svačin by mělo být odpovídající věku dítěte a době, kdy jde na oběd. Je nutné počítat s tím, že některé dny děti obědvají i po třinácté hodině, a proto doporučujeme zabalit ještě jednu malou svačinku v podobě ovoce, zeleniny, jogurtu, oříšků nebo domácích müsli tyčinek.

Vyváženou a zdravou svačinu zvládnete připravit sami doma. Stačí vám k tomu celozrnné pečivo, které můžete jednoduše naplnit např. šunkou, sýrem, pomazánkou z tvarohu, ricotty, lučiny.

Kreativní varianty

Malé děti uvítají kreativnější zpracování svačin, například domácí celozrnné sušenky a k tomu jogurt. Klasický rohlík s máslem a šunkou není to pravé a hlavně je to jednotvárné. Ideální je dítěti ovoce nebo zeleninu nakrájet na menší kousky, je známo, že málokteré dítě samo sáhne po celém jablku. Dítě toho takhle sní více a tím doplní vitaminy a vlákninu, která podporuje trávení a následné vyprazdňování.

Stylové boxíky

Malému dítěti kolikrát stačí pořídit pěknou krabičku na svačinu a láhev na pití než používat igelitový sáček a láhev od Dobré vody.

Spolupráce

Zároveň to chce s dítětem svačinu připravovat společně. Samo si řekne, na co má chuť, a vy máte pod kontrolou, co jí. Velice dobře ho v jídelníčku usměrníte a naučíte, jak by svačina měla vypadat. Je důležité kontrolovat, zda svačinu sní a kolik toho vypije. Je dobré mít na paměti, že chutě nás všech se mění a to, co vaše dítě dříve nemělo rádo, s postupem času bez problému sní a naopak. Je dobré vyzkoušet jednotlivá jídla nejdříve doma a potom potravinu zařadit do školní svačiny.

Jakým potravinám se k svačině vyhnout

Sušenky, sladkosti (bonbony, mléčná čokoláda), kupované zmrzliny, mražené mléčné krémy, “mléčné koktejly” shake, slané krekry všech druhů, hot-dogs, donuts, koblihy, hranolky, hamburgery, limonády s tonizujícími látkami (kofein, chinin), další výrobky s obsahem kofeinu a alkoholu.

Nezakysané slazené mléčné výrobky, slazené cereální směsi.

Levné uzeniny s nízkým obsahem masa (doporučujeme nekonzumovat ani po jejich tepelné úpravě).

Proč se těmto potravinám vyhýbat

Sladkosti, které obsahují velké množství cukru a ztužených tuků, např. trvanlivé tukové pečivo, čokoládové tyčinky, müsli tyčinky s polevami, slazené cereálie, kupované koláče a koblihy, pro svou malou výživovou hodnotu zasytí na krátkou chvíli.

Smažené hranolky (všeobecně jídlo kupované ve fast foodech) obsahují mnoho soli a mohou být připravované na přepáleném tuku. Při smažení vzniká mimo jiné akrylamid, což je látka s neurotoxickým a potenciálně karcinogenním účinkem.

Chipsy obsahují také mnoho soli. V případě, že jsou ochucené, pak obsahují aromata, často nevhodný glutaman sodný, barviva. I chipsy mohou mít vyšší obsah akrylamidu a mohou obsahovat transmastné kyseliny.

NA RECEPTY NA DOPORUČENÉ SVAČINY OD ODBORNÍKŮ ZE SVĚTA ZDRAVÍ SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Zavří­t reklamu