Fit a krásnátestovánísoutěže

Tradice svatého Martina: Průzkum ukázal, kolik Čechů je dodržuje a čím nejčastěji oslavují

Zdroj:iStock

+ 1 fotka+ 2 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Stará pranostika o příchodu svatého Martina na bílém koni se sice posledních pár let nenaplňuje, ale tradiční svátek dodržuje téměř polovina Čechů. Sedm z deseti Čechů si dopřeje lehké mladé Svatomartinské víno, více než polovina jej oslaví křupavou svatomartinskou husou a čtvrtina dozlatova vypečenou kachnou.

Petra Járková 5. listopadu 2019

Dobře si vede husa a koláčky

Dokřupava vypečené svatomartinské huse častěji neodolají muži. Vychutná si ji o 12 procent více mužů než žen. Ty zase raději než muži sáhnou po svátečních koláčích (30 %) a lokších (12 %). Na husích specialitách, jako jsou paštiky a játra, si pochutnává 14 % respondentů exkluzivního průzkumu, který si udělala společnost Albert.

Absolutní jedničkou je však víno

Nejoblíbenější svatomartinskou pochoutkou ale stále zůstává Svatomartinské víno. Koštuje jej sedm z deseti slavících. Pro tato mladá vína Češi nejčastěji chodí do specializovaných obchodů nebo supermarketů (40 %). Téměř 12 procent lidí si je nejraději vychutná u svatomartinského stánku a 8 procent si dá skleničku v oblíbené restauraci.

Jaká jsou Svatomartinská vína?

Pro Svatomartinská vína je typická jejich svěží a ovocitá chuť, kterou získala během pouhých několika týdnů zrání. „Naši zákazníci v období svátku svatého Martina nejvíce nakupují vína bílá, ta tvoří více než 60 procent prodejů. Stále oblíbenější jsou také růžová vína. A i když se ke svatomartinské huse hodí spíše víno červené, zákazníci ho volí na tento svátek nejméně,“ říká Vlastimil Vávra, sommeliér a manažer nákupu vín v obchodech Albert, a dodává: „V loňském roce se v období svátku prodalo jednoznačně nejvíce lahví Muškátu Moravského, výrazný meziroční nárůst byl u odrůdy Veltlínské červené rané.“

Thumbnail # Čas oslav a večírků přichází: Jak oslnit těmi nejlahodnějšími koktejly z Prosecca?
Mohlo by Vás zajímat:

Čas oslav a večírků přichází: Jak oslnit těmi nejlahodnějšími koktejly z Prosecca?

Muži mají raději červená vína a ženy bílá

Ze všech druhů vín včetně bublinkových si nejraději vybíráme tichá bílá. Muži si raději otevřou lahev s červenou odrůdou (31 %), naopak ženy s bílou (37 %). Při nákupu vína Češi nejčastěji vybírají podle odrůdy (26 %) a původu (17 %). Roli při výběru hraje také doporučení, dá na něj 12 procent respondentů, častěji však ženy než muži. Cena hraje prim u 11 procent dotázaných. Ženy se při rozhodování spoléhají spíše na doporučení a původ vína. Muži většinou vybírají podle odrůdy a původu. Podle vzhledu lahve a etikety vybírají pouze 4 procenta Čechů.

Párování jídla a vína

Párování vína s jídlem vnímá jako určující pouze 5 procent Čechů. Jejich správná kombinace přitom dokáže pozvednout zážitek z konzumace. „Chuť svatomartinské husy z bílých vín skvěle podtrhne oblíbený Müller Thurgau, z červených vín se na sváteční stůl hodí ideálně Svatovavřinecké nebo Modrý Portugal,“ doporučuje ke svatomartinskému menu sommeliér Vávra.

RECEPTY NA TRADIČNÍ SVATOMARTINSKÉ MENU NAJDETE V GALERII:

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články

Zavří­t reklamu