Fit a krásnáTestováníSoutěže

Dětský zimní jídelníček: Čím ho rozšiřovat, když je čerstvá sezónní zelenina nedostupná

Dětský zimní jídelníček: Čím ho rozšiřovat, když je čerstvá sezónní zelenina nedostupná
Zdroj: Pixabay.com
+ 1 fotka+ 2 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Zima není sice ideálním obdobím pro rozšiřování jídelníčku zdravými potravinami, ale to neznamená, že vaše děti musí jíst stereotypně a monotónně. Kdo v létě zavařoval a mrazil, má zásob dostatek. Co ale dělat, když jste nemysleli na zadní vrátka?

Petra Járková 13. února 2020

Dítě je nutné učit novým chutím. Musíte vždy však pečlivě zvážit, jakou novou potravinu mu do jídelníčku přidáte. V půl roce je tak ideální čas začít s testováním chutí vašeho malého jedlíka.

Krémové polévky

Sice to teď venku moc barevně nevypadá, ale to neznamená, že talíř, který dítěti nabídnete, nebude pestrý. Mrkev, tykev, brambory nebo petržel, i z těchto několika málo druhů zeleniny můžete připravit chutnou polévku. Pokud chcete hutnější konzistenci, zvolte krémovou. Děti mají rády sladší chuť, takže dobrou volbou jsou jednoznačně polévky z dýně nebo batátů.

Cuketa chutná skvěle

Mnoho maminek také přidává do jídelníčku cuketu na páře. V obchodech se dá sehnat celoročně, a to nejenom v řetězcích, ale v sezóně bývá k vidění i na farmářských trzích. Navíc existuje více druhů cuket, které se od sebe liší konzistencí a především chutěmi. Jejich výhodou je, že se dají připravovat na řadu způsobů.

Ověřené tipy a hry, jak naučit dítě správně smrkat
Mohlo by Vás zajímat:

Ověřené tipy a hry, jak naučit dítě správně smrkat

Kaše s ovocem

Skvělým ozvláštněním jídelníčku jsou kaše. Chuť jim dodají jablka a hrušky, které jsou rovněž dostupné celoročně. Kromě oblíbené rýžové nebo krupicové zařaďte do nového menu i ovesnou. Příjemným zpestřením a rozšířením chutí bude špetka skořice, která nejenom že krásně voní a navodí chuť k jídlu, ale navíc prohřeje organismus v chladných zimních dnech. Zima je také čas na revizi zásob, ať již zavařeného nebo mraženého ovoce, které je do kaší ideální.

Voda nebo ovocná šťáva

Jídelníček byste měli svým ratolestem rozšiřovat i v oblasti tekutin. Nová doporučení Světové zdravotnické organizace říkají, že ovocné šťávy by se měly zavádět až po druhém roce života. O něco dříve lze zavést zeleninové. Skvělá je třeba z červené řepy, která je nabitá vitamíny nebo mrkvová, ta je zase přirozeně sladká. Důležité totiž je, aby si dítě zvyklo na vodu. Také je dobré myslet na to, že do dvou let není vhodné dávat dětem pít kravské mléko. Do jídel ho samozřejmě po půl roce života kojence můžete přidávat. Tím se vám repertoár zimních jídel rozšíří třeba o palačinky s rozvarem z ovoce. Nepodávejte ani kozí ani ovčí mléko, ta mohou zatěžovat ledviny.

NA RECEPTY NA VÝVARY PRO DĚTI SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články