Fit a krásnátestovánísoutěže

Z babiččiny kuchyně: Sklizeň ovoce jede naplno. Udělejte si lahodná domácí jablečná a hrušková povidla

Thumbnail # Z babiččiny kuchyně: Sklizeň ovoce jede naplno. Udělejte si lahodná domácí jablečná a hrušková povidla

Zdroj:Pixabay

Chladná rána prozrazují, že podzim se začíná pomalu hlásit o své slovo. V tomto období dozrává na zahrádkách a v sadech spousta ovoce. Hrušně a jabloně se prohýbají pod tíhou plodů a vy už máte všech těch koláčů, závinů a kompotů plné zuby? Vsaďte na starou klasiku — povidla!

Lucie Trávníčková 19. září 2018

Povidla jsou hustá kašovitá směs, která vzniká vařením či vypečením ovoce. Ač se vám na první pohled může zdát, že vypadají stejně jako marmelády nebo džemy, není to tak, jejich chuť i konzistence je úplně jiná.

Povidla jsou tvořena z přibližně 60 % sacharidy, což ovlivňuje hladinu cukru v krvi. To znamená, že povidla dodají tělu energii, avšak nejsou vhodná pro diabetiky či obézní lidi. Dále obsahují vlákninu, která pomáhá správnému chodu metabolismu. Jsou zde zastoupeny i minerální látky, zejména draslík a hořčík, které snižují krevní tlak. Výskyt vitamínů je nižší z důvodu dlouhodobého tepelného zpracování ovoce.

Thumbnail # 6 hygienických pravidel, která by měla při zavařování dodržovat každá hospodyňka
Mohlo by Vás zajímat:

6 hygienických pravidel, která by měla při zavařování dodržovat každá hospodyňka

Pečená hrušková povidla

Suroviny:

1,5 kg hrušky

2 lžíce jablečný ocet

500 g cukr krupice

1 lžička mletá skořice

4 lžíce rum

Postup:

Hrušky oloupeme, zbavíme jádřinců a nakrájíme na kostky. Kousky hrušek rozložíme do hlubšího pekáčku a podlijeme jablečným octem. Pekáč dáme do trouby předehřáté na 200 °C a necháme péct asi 25 minut.

Potom hrušky rovnoměrně posypeme polovinou cukru a dáme znovu na 15 minut péct. Následně posypeme hrušky druhou polovinou cukru a dáme zase péct na 15 minut. Nakonec k hruškám přidáme rum a skořici, dobře promícháme a necháme v troubě ještě dalších 5 minut.

Na závěr vše řádně rozmixujeme a plníme do čistých sklenic. Zatáhneme víčka a necháme alespoň 15 minut stát dnem vzhůru.

Hrušková povidla mají všestranné využití. Můžeme je použít na mřížkový koláč, valašský frgál, šátečky z listového těsta nebo i jen tak k namazání na chleba.

Jablečná povidla

Suroviny:

3 kg zralých či přezrálých jablek

1 kg cukru

⅛ litru octa

1 lžíce skořice

Postup:

Jablka, která nesmí být nahnilá, oloupete a vykrájíte jádřinec. Na struhadle nadrobno nastrouháte, promícháte s cukrem, octem a skořicí. Dáte do velkého hrnce a přikrté uchováte do druhého dne v lednici.

Poté pomalu vaříte, dokud se nevyvaří veškerá tekutina a směs nezhousne. Plníte do předem vymytých a spařených zavařovacích sklenic, a to ještě teplé. Navrch kápnete trochu rumu, uzavřete a postavíte dnem vzhůru.

Povidla z českých šťavnatých jablíček využijte i k vaření i pečení. Můžete je použít jako náplň do štrůdlu v průběhu zimy.

Podobné články

Zavří­t reklamu