Fit a krásnáTestováníSoutěže

Zajímavosti o milovaných hranolcích: Pečené v troubě mají stejně kalorií jako jiné přílohy

Zajímavosti o milovaných hranolcích: Pečené v troubě mají stejně kalorií jako jiné přílohy
Zdroj: McCain Foods
+ 6 fotek+ 7 fotek
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Češi milují hranolky, nejčastěji je však smaží v oleji, což je chyba. Jsou potom mastné, tučné a kalorické. Pokud však budete dodržovat určité zásady zpracování, toto oblíbené jídlo nemusí být vůbec nezdravé a vy si ho tak bez výčitek můžete čas od času dopřát.

Petra Járková 17. prosince 2019

Když už hranolky, tak co nejzdravěji. Vybírejte nejlépe kvalitní předsmažené hranolky do trouby a takové, které obsahují co nejméně oleje (nejčastěji 5–8 %) a co nejvýhodnější složení použitých olejů (nejlépe slunečnicový).

Jak fritovat

Pokud trváte na fritování, je klíčové udržet stabilní teplotu oleje kolem 180 °C. Nejenže se olej nepřepálí, ale při této teplotě se na povrchu hranolků vytvoří křupavá vrstva, která ji uzavře, a ona pak při smažení nasákne o něco méně tuku. Jakmile ale do fritézy vhodíme příliš velké množství mražených hranolků, teplota prudce klesne a než opět stoupne na ideálních 180 °C, nasáknou výrazně více oleje. Běžně ho pak obsahují 15 až 16 % nebo i víc. Proto bývá lepší fritovat hranolky v menším množství nebo používat hranolky z čerstvých brambor.

Větší nebo menší

Roli hraje také velikost hranolků a doba tepelné úpravy. Tedy – drobně nakrájené brambory smažené příliš dlouho při nízké teplotě mohou mít podle odborníků klidně i 36 % tuku. Čím větší a širší hranolek, tím méně tuku jejich povrch absorbuje.

Fenomén jménem hranolek: Původně se jimi chtěl otrávit nešťastně zamilovaný Francouz
Mohlo by Vás zajímat:

Fenomén jménem hranolek: Původně se jimi chtěl otrávit nešťastně zamilovaný Francouz

Vitamin C

Brambory jsou ideálním zdrojem vitaminu C. Jenže většinou se vitamin zbytečně ztrácí loupáním a dlouhým pozvolným vařením. Z pohledu příjmu vitaminu C je dokonce ideální konzumovat brambory smažené a se slupkou, protože rychlou tepelnou úpravou si udrží svůj obsah vitaminů a mají také velké množství draslíku.

Pečení v troubě

Hranolky pečené v troubě mají velice podobné nutriční hodnoty jako ostatní běžné přílohy – 696 kJ/100 g, téměř identické jako například těstoviny (677 kJ/100 g). Dušená rýže má dokonce 833 kJ a houskový knedlík 890 kJ. Takže i u hranolků platí, že při racionální konzumaci mohou být součástí vyváženého jídelníčku.

NA FASTFOODOVÉ RECEPTY SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články