Fit a krásnátestovánísoutěže

Hranolky smažte nadvakrát, kaši nemixujte – tipy na úpravu brambor

Thumbnail # Hranolky smažte nadvakrát, kaši nemixujte – tipy na úpravu brambor

Zdroj:Pixabay.com

Možná si říkáte, že uvařit brambory není žádná věda. Pokud ale chcete, aby se vám po uvaření nerozpadaly nebo byly po upečení krásně křupavé, je dobré dodržovat určité postupy. S našimi tipy to hravě zvládnete.

Zuzana Aidomoanová 26. září 2019

Vařené brambory

Brambory můžete vařit ve slupce (třeba na přípravu salátů nebo bramborových knedlíků) nebo oškrábané a nakrájené jako přílohu. Vložte je do studené vody a pomalu přiveďte k varu. Tak si udrží pevný tvar a nebudou se po uvaření rozpadat. Důležité je i vodu pořádně osolit a nedávat jí do hrnce moc, stačí jen, aby byly brambory ponořené. Během vaření brambory kontrolujte, aby byly pevné, ale měkké.

Pečené brambory

Brambory na pečení můžete použít buď oloupané, nebo ve slupce. Před vlastním pečením je ale krátce předvařte, stačí zhruba deset minut, tak budou na povrchu měkké a uvnitř pevné. Poté je sceďte a nechte chvilku odstát. Přidejte máslo (ale můžete použít i rostlinný tuk), přendejte do pekáčku a při teplotě 220 stupňů Celsia pečte v troubě. Během pečení brambory otáčejte, aby byly křupavé ze všech stran.

Thumbnail # Jak na nejlepší bramborovou kaši: Přidejte kapku minerálky a vyzkoušejte zlepšovák s bílkem
Mohlo by Vás zajímat:

Jak na nejlepší bramborovou kaši: Přidejte kapku minerálky a vyzkoušejte zlepšovák s bílkem

Lahodná bramborová kaše

Nakrájejte brambory na malé kostky a vložte klidně do vroucí vody, budou rychleji uvařené. Vařte je v osolené vodě a poté sceďte. Propasírujte je, dejte do hrnce, přidejte lžíci másla, dostatečné množství mléka, trochu smetany a směs řádně vymíchejte. Dochuťte solí podle chuti. Kaši ale nikdy nemixujte, brambory by pustily škrob a vznikla by vám lepivá hmota.

Hranolky smažte nadvakrát

Možná se teď divíte, že byste měli hranolky smažit dvakrát. Jedině tak ale docílíte toho, že budou uvnitř krásně měkké a na povrchu zlaté a křupavé. Brambory oloupejte, nakrájejte na hranolky a nechte odmočit ve studené vodě, aby se zbavily škrobu. Vodu slijte, hranolky pořádně osušte a krátce osmažte v dostatečném množství oleje při teplotě 120 až 160 stupňů. Pak hranolky vyndejte, nechte vychladnout a studené smažte znovu už při vysoké teplotě 190 stupňů, dokud nejsou krásně zlaté. A máte hotové křupavé, přitom měkké hranolky.

Thumbnail # Vyznáte se v knedlících? Průvodce druhy, které naše babičky zvládaly levou zadní
Mohlo by Vás zajímat:

Vyznáte se v knedlících? Průvodce druhy, které naše babičky zvládaly levou zadní

Bramborové knedlíky ze syrových a vařených brambor

Z půl kila brambor oddělte půlku, oloupejte, syrové nastrouhejte, dejte do cedníku a přelijte trochou vařícího mléka, aby nezčernaly. Druhou polovinu uvařte ve slupce, oloupejte a jemně nastrouhejte. Přimíchejte k syrovým bramborám, přidejte 150 g hrubé mouky, 1 vejce, sůl podle chuti, vypracujte hladké těsto a tvořte z něj malé válečky. Ty vařte zhruba 10 až 15 minut ve vroucí vodě. Vařené knedlíky hned rozkrájejte a podávejte jako přílohu. Nebo je můžete jen polít osmaženou cibulkou na sádle, chutnají fantasticky.

NA NEJLEPŠÍ RECEPTY S BRAMBOROVOU KAŠÍ SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Podobné články

Zavří­t reklamu