Jak (ne)správně předat i přijmout dárek podle etikety: Tyhle chyby rozhodně nedělejte

Předávání dárků není jen otázkou Vánoc, ale v tomto období se jich předává nejvíce. Znáte pravidla etikety v jejich předávání a přijímání? Víte, zda se mají ihned rozbalovat a případně jestli darujícímu sdělit, že jde o nevhodný dárek? Jak nejlépe předat a přijmout dárek podle pravidel etikety, vám napoví specialistka na společenské chování Julie Balobanova.

Kristina Vodičková
Kristina Vodičková 05. 12. 2023 09:00

V dalších dílech Školy etikety s Julií jsme se zaměřili na pravidla, která nejlépe využijete v předvánočním období. Expertka na etiketu Julie Balovanova vás již naučila základní pravidla ohledně stolování, odkládání kabelky, posedu ve společnosti a naposledy to byla pravidla, jak správně vést small talk.

Přesouváme se do sféry dárků, které když přijímáme, či dáváme ve společnosti, mají mít také jistý řád a pravidla. "Darování dárků, stejně tak jako jejich přijímání, je důležitým společenským aktem. Proto je dobré vědět, jak se při obdarovávání chovat," říká Julie Balobanova.

Přijímání dárků

"Dárky předáváme a přijímáme s úctou. Při přijímání dárků se nehodí říkat: Neměli jste si dělat škodu, vždyť já nic nepotřebuji," uvádí Julie Balobanova ve videu o dárcích. Určitě bychom také měli projevit radost, která druhou stranu jistě potěší.

Rozbalování dárků

Pokud jste na menší oslavě, nebo předáváte dárek jen jedné osobě osobně, určitě je vhodné jej rozbalit. "Po rozbalení dárků darujícímu s úsměvem poděkujeme a nikdy nedáme najevo, že se nám netrefil do vkusu," radí expertka na etiketu.

"Pokud se bavíme o dárcích na větších oslavách, typu svatba, zde se dary nerozbalují a odkládají se na speciální stolek, který hostitel připraví dopředu. Stejně jako to je s vázou na květiny," uvádí Julie a dodává, že dárky předáváme hezky zabalené, nebo v dárkové tašce.

Odmítnutí dárku pro jeho vysokou hodnotu

"Pokud se ocitneme v situaci, že obdržíme příliš drahý dar, který je opravdu nevhodné přijmout, odpovíme následující větou: Velice si vaší pozornosti vážím, ale bohužel tak velký dar přijmout nemohu," dává závěrem tip na slušné odmítnutí dárku Balobanova.

Příliš drahý dárek se může ve společnosti brát jako úplatek za protislužbu, proto není vhodné jej přijímat, pokud bychom se tím cítili zavázáni.

Související články

Další články