Fit a krásnátestovánísoutěže

Skuteční zabijáci dlouhodobých vztahů: Jak to vidí párový terapeut?

Thumbnail # Skuteční zabijáci dlouhodobých vztahů: Jak to vidí párový terapeut?

Zdroj:Unsplush.com

Krize ve vztahu je nepříjemným a bolavým obdobím pro obě strany. Je provázena hněvem, ale i pocity bezmoci. Některé páry těžkou krizi nepřekonají a rozpadnou se, další to nechtějí vzdát. Vydají se pak na strastiplnou cestu hluboko do svého nitra, nezřídka s pomocí párového terapeuta. Objevují své skryté problémy, ale i možnosti jejich řešení.

Radka Křivánková 19. května 2020

Proč se lidé rozcházejí nebo rozvádějí? Úřady nejčastěji evidují jako důvod neslučitelné rozdíly povah a názorů. Vztah zásadně ohrožuje vedle rozdílnosti partnerů také nedostatek komunikace a vzájemné pozornosti, stres nebo hádky (kvůli penězům, dětem, domácím povinnostem, rozdělení volného času nebo frekvenci sexu). Podstata problému se však skrývá hlouběji.

Thumbnail # Všechno, nebo nic? Přístup, který je pro vztahy přímo toxický
Mohlo by Vás zajímat:

Všechno, nebo nic? Přístup, který je pro vztahy přímo toxický

Role partnera nebo dokonce manžela vyžaduje určité schopnosti. Pokud chybí, lidé se vzájemně ve vztahu trápí. Jde například o schopnost zacházet s odlišnostmi svého protějšku anebo schopnost komunikovat v dualitě.

Komunikace v dualitě

Párový terapeut Pavel Rataj ve svém článku pro Společnost rodinných a systematických terapeutů dualitu vysvětluje jako schopnost přijmout fakt, že neexistuje objektivní pravda. Komunikace v dualitě pracuje se subjektivními pocity obou partnerů. Obnáší schopnost vyjádřit své pocity a postoje, a také ujištění, že jsou druhou stranou přijaty. V praxi místo komunikace v dualitě přichází odmítání postojů druhého nebo obviňování partnera, že právě on je původcem všech potíží ve vztahu.

Thumbnail # Správná komunikace je klíčem k úspěšným mezilidským i partnerským vztahům
Mohlo by Vás zajímat:

Správná komunikace je klíčem k úspěšným mezilidským i partnerským vztahům

Bez odvahy to nepůjde…

Komunikace v dualitě nemůže probíhat bez odvahy, odvahy postavit se vlastním strachům a také odvahy k odhalení svého vnitřního světa. To je značně psychicky náročné, protože se vynořuje to, co někdy i roky pečlivě skrýváme. Bude proto potřeba i psychická odolnost. Naopak, nedostatek psychické odolnosti nebo neschopnost zacházet s vlastními emocemi, je zdrojem trápení nejenom v osobní, ale i vztahové rovině. Skuteční zabijáci vztahu se rodí v mentálním prostoru každého z nás.

Thumbnail # Manželství, anebo „psí knížka“? Dilema moderní doby
Mohlo by Vás zajímat:

Manželství, anebo „psí knížka“? Dilema moderní doby

Podobné články

Zavří­t reklamu