Zatloukat, zatloukat, zatloukat? Je lhaní opravdu dobrým řešením krize ve vztahu?

Vztah
Zdroj: Unsplash.com
Přestože je nevěra pro každý vztah velkou zkouškou, vztah zpravidla nenávratně poničí až neadekvátní reakce na nevěru.Nevěra partnera se dá překonat, s nadhledem a trpělivostí, avšak ne každý těmito vlastnostmi disponuje. Trpělivost chybí zejména mužům. Usilují o rychlé řešení a mají sklony k unáhleným rozhodnutím. Do hry navíc vstupuje ješitnost a mužské ego. Proto také mívá nevěra ženy na vztah fatální dopad častěji než nevěra muže. S negativními emocemi podváděného se typicky dostavuje také agresivní akce. Podváděný se pak snižuje k nejrůznějším podrazům a lžím, aby nevěrníkovi ublížil. Má to být odplata, avšak úlevu nepřinese. Objevuje se také nevěra jako odveta.+ 1 fotka+ 2 fotky

Některé ženy či muži se tváří, že nevěra se jich netýká. Dělají, jako by neexistovala. Je to tabu, o kterém se nemluví. To však neznamená, že se jejich vztahu nevěra vyhne obloukem. Člověk se totiž nechová jako tvor monogamní, nevěra není ničím výjimečným. To ostatně potvrzují i statistiky, kdy se anonymně k nevěře přiznají i ti, kteří se jinak řídí okřídleným heslem: zatloukat, zatloukat, zatloukat.

Radka Křivánková
Radka Křivánková 19. 06. 2020 13:00

Popírání jako strategii v praxi neuplatňuje jen nevěrník, ale i podváděný. Když už nelze pod vlivem okolností a faktů prohlašovat, že nevěra neexistuje, změní se postoj alespoň do roviny: „Nechci o tom nic vědět.“ Pravda však člověka dřív nebo později dožene.

Jak vypadám před ostatními?

Sexuolog Radium Uzel ve své knize Nevěra a co s ní navíc upozorňuje na současný fenomén, kdy se většina lidí snaží vypadat co nejlépe, nejenom před ostatními, ale i před sebou. Výsledkem pak je to, že muži se s nevěrou rádi chlubí svým mužským přátelům. Ženy, které nevěru vnímají jako vlastní selhání, ji naopak potlačují. Mohou nevěru vnitřně popírat natolik, že ji dokážou úplně vytěsnit z paměti. Jako by nevěra neproběhla, jako by se nic nestalo.

Potlačovat sebe sama?

Lež a popírání pravdy, stejně jako neochota k otevřené komunikaci ničí vztah mnohem více než nevěra. Vede to navíc k vnitřním konfliktům a neúměrnému tlaku na psychiku každého jedince. Je to podobné jako s nevěrou samotnou.

Budeme-li potlačovat své sexuální potřeby, vezme nám to kus radosti ze života. Současně riskujeme, že to potlačované vyjde na povrch v nejméně vhodnou chvíli. Dožene nás to v okamžicích slabosti, třeba v opilosti. A dostihne nás to v plné síle, jak říkal již slavný Sigmund Freud.

Strach ze ztráty

Nepříjemné pocity související s odhalením nevěry zažívá podváděný partner i ten, kdo podvádí. Vztah čelí krizi důvěry. Oba partneři se musí vypořádat především se svým strachem. Ať prožívají jakékoliv emoce, podstatou bývá strach ze ztráty jistoty, vztahu, života. Má-li se člověk se svým strachem vyrovnat, musí se mu s odvahou postavit. Musí si ho přiznat. Zatloukání se možná jeví jako jednodušší a pohodlnější varianta, nikdy však není finálním řešením.

Pokud jde o reakci na nevěru, lidé se dopouštějí mnoha přešlapů. Podívejte se:

Literatura: Uzel, Radim: Nevěra a co s ní. Praha: Petrklíč, 2010.

Aleš Cibulka chystá se svým partnerem Michalem Jagelkou stříbrnou svatbu: Být gayem v devadesátkách nebylo vůbec snadné

Aleš Cibulka chystá se svým partnerem Michalem Jagelkou stříbrnou svatbu: Být gayem v devadesátkách nebylo vůbec snadné

Související články

Další články