Nevěra ve 21. století je snazší než kdy dříve, ale také bolestivější. Co všechno je jinak?

Nevěra ve 21. století je snazší než kdy dříve, ale také bolestivější. Co všechno je jinak?
Zdroj: Freepik.com
Muž s mobilem, nevěra a moderní technologieŽena v posteliVztah, nevěraPartner, který byl podváděný, potřebuje znovu získat sebedůvěru. K tomu pomůže láska, rodina, přátelé a aktivity přinášející radost. Nevyplatí se pátrat po detailech nevěry. Jenom prohlubují bolest. + 1 fotka+ 2 fotky

Moderní společnost bourá zažité stereotypy, i ty, které souvisejí s cizoložstvím. To je po celou historii různými způsoby odsuzováno. Existuje přitom od té doby, co se zrodilo manželství. Většina z nás nevěru zavrhuje. Lidé odsuzují i lhaní a zapírání ohledně jiného vztahu. Přitom však také potvrzují, že právě tuto taktiku by v případě nevěry uplatňovali.

Radka Křivánková
Radka Křivánková 17. dubna 2020

Přestože je s námi tisíce let, stále je cizoložství obklopeno tajemnou clonou. Díky biologickým a evolučním teoriím se víceméně toleruje u mužů. Ženy jsou na tom o poznání hůř. Dokonce i v 21. století existují země, kde je žena za cizoložství odsouzena k smrti.

Znovu a lépe?

Belgická psychoterapeutka Esther Perel, která ve své praxi pomohla nespočtu párů projít bolestným obdobím krize důvěry, upozorňuje na specifika nevěry ve světě moderních technologií. Najít a navázat jednorázový i dlouhodobý mimomanželský vztah je v době internetu podstatně jednodušší. Moderní technologie však současně znesnadňují udržet nevěru pod pokličkou. Dříve nebo později vyplouvá pravda na povrch. Dokáže nenávratně poškodit vztah, ale je to také příležitost vybudovat vztah znovu a lépe.

Dle Perel je nevěra rovněž příležitostí nastavit nové hranice vztahu. Psychoterapeutka ve své TED přednášce mluví i o pozitivních přínosech nevěry, přestože se vždy pojí s bolestí a pocity zrady.

Nevěra dokáže zničit vztah.
Mohlo by Vás zajímat:

Hana (29): Milenec mi chce zničit manželství. Co dělat? Radí vztahová terapeutka

Manželství jako romantický ideál

Často se mylně předpokládá, že nevěra přichází v důsledku toho, že ve vztahu něco chybí. Jenže to by musel existovat dokonalý vztah či manželství. Právě romantický ideál je tím, proč se dnes lidé berou. Zatímco dříve hledali lidé lásku mimo svůj oficiální vztah, dnes svoji lásku v oficiálním vztahu ničí nevěrou. Dle Perel v tom hraje roli i pokušení, které rezonuje současnou společností. Výzvy k naplnění svých vášní a tužeb potkáváme na každém kroku, není tedy divu, že svým touhám pak podléháme. Svému protějšku tím bereme všechny jeho iluze o životě a zákonitě způsobujeme trauma. Přesto se dá nevěra překonat.

Jak překonat nevěru? PODÍVEJTE SE DO FOTOGALERIE:

Sexuoložka Laura Janáčková: Žena po pětatřicítce utáhne muže hlavně na vaření, atraktivita začíná klesat

Sexuoložka Laura Janáčková: Žena po pětatřicítce utáhne muže hlavně na vaření, atraktivita začíná klesat

Další články