Marilyn vos Savant: Nejchytřejší žena světa musela v životě čelit nemístným urážkám, nyní žije s manželem v ústraní

Marilyn vos Savant: Takhle žije nejchytřejší žena světa s IQ 228
Zdroj: Unsplash

Marilyn vos Savant je publicistkou newyorkského časopisu a dramatičkou, kterou nejvíce proslavil její mozek. Díky svému IQ je totiž považována za "nejchytřejší ženu na světě". Jaký je její život?

Kamil Šivák
Kamil Šivák 19. 01. 2024 16:00

Podle všeho měla Marilyn vos Savant docela obyčejné dětství. Pocházela ze skromné hornické rodiny. Otec a matka se do Ameriky přestěhovali z Německa a Itálie. Příjmení Savant získala po babičce. V překladu znamená "učenou osobu", což v případě Marilyn působí více než příhodně. V deseti letech se jí ale změnil celý život.

Marilyn vos Savant: Žena s nejvyšším IQ na světě

Inteligence mladé Marilyn byla testována pomocí dvou typů IQ testů. Jedním z nich byl Stanford-Binetův test, jenž se zaměřuje na verbální schopnosti, které měří pět složek, které jsou indikátory inteligence. Původně se tato procedura používala ke zjištění mentálních nedostatků u dětí.

Dále byla Marilyn podrobena Hoeflinovu mega testu. V obou případech dosáhla vynikajících výsledků. Její IQ bylo 228. Objevila se tak i v knize rekordů. Navzdory tomu se k ní ale její rodiče chovali jako ke každému jinému dítěti. Vedli ji jen k tomu, aby byla ve všem samostatná a nezávislá.

Kromě vědy a matematiky si Marilyn oblíbila také psaní. V době, kdy jako teenager pracovala v otcově obchodě se smíšeným zbožím, přispívala pod pseudonymem články do místních novin. Když přišel čas na vysokou, nešla, jak se předpokládalo, na Ivy League, ale zapsala se na Meramec Community College a později na univerzitu v St. Louis. Po dvou letech se ale vrátila domů, aby pomáhala řídit rodinný byznys.

Slavná byla pořád. Objevila se na obálce jednoho společenského časopisu spolu se svým neméně chytrým manželem Robertem Jarvikem, jenž vynalezl umělé srdce. Nakonec se přestěhovali do New Yorku, kde začala pracovat v magazínu Parade. Tam odpovídala na dotazy čtenářů z oblasti vědy.

Marilyn vos Savant: Cena za výjimečnost je vysoká

Člověk může být slavný, ale záleží čím. A také, zda jde o ženu, nebo muže. U Marilyn bylo spojení inteligence a ženskosti pro mnohé sexisty trnem v oku. Neustále tak zpochybňovali, zda má skutečně tak vysoké IQ. Proč ho nevyužila k něčemu velkému? Protože ji doma k ničemu takovému nevedli.

Nemístné poznámky měl i moderátor David Letterman, jehož Late Night Show se Marilyn zúčastnila. A nepřidal jí ani jeden dotaz od čtenáře, jenž ji vyzval k vyřešení takzvané otázky Montyho Halla. Každý čekal složitou odpověď, ona však odepsala zcela jednoduše. To vyvolalo vlnu 10 000 dopisů, mnohdy urážlivých. Lidé nezkousli, že někdo s rekordem za inteligenci nenapíše odpověď minimálně na jednu stranu. Vždyť šlo o tak sofistikovaný příklad. Nezdráhaly se ji ani oslovit kapacity v oboru. Jeden vědec napsal, že takto přemýšlí žena, druhý zase, že je jednoduše "kráva".

Marilyn vos Savant žije šťastně v ústraní

Navzdory tvrdé kritice a nadávkám se Marilyn dařilo a daří žít mimo pozornost médií. Stala se členkou Národní rady pro ekonomické vzdělání a také figuruje v poradních orgánech Národní asociace pro nadané děti a Národního muzea historie žen. Stále také odpovídá na dotazy čtenářů. Dnes je jí 77 let a se svým manželem žije na Manhattanu.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Marilyn vos Savant
Allthatsinteresting.com: Marilyn vos Savant, The World's Smartest Woman With An IQ Of 228

Dcera Michaely Gemrotové prodělala před narozením krvácení do mozku: Prognóza byla hrozná, ale dělá obrovské pokroky

Dcera Michaely Gemrotové prodělala před narozením krvácení do mozku: Prognóza byla hrozná, ale dělá obrovské pokroky

Související články

Další články