Maureen Weston byla po několika mužích první ženou, která vydržela nespat 18 dní

Maureen Weston byla po několika mužích první ženou, která vydržela nespat 18 dní
Zdroj: Pixabay

Jak dlouho může člověk přežít beze spánku? To se pokusili zjistit odvážlivci, kteří šokovali i samotnou porotu Guinessovy knihy rekordů. To, co během vynuceného bdělého stavu zažívali, je vskutku velmi zajímavé.

Kamil Šivák
Kamil Šivák30. 11. 2023 16:00

Jak dlouho vydrží lidské tělo nespat aneb Vše začalo dvěma moderátory rádia, kteří se k tomuto činu odhodlali v roce 1959. Jako první přišel na řadu třiadvacetiletý Dave Hunter. O dvě hodiny později se k němu přidal o deset let starší Peter Tripp. Vedli si dobře. Hunter vydržel nespat devět dní, Tripp osm.

Trest za doping

Jako první odpadl Tripp. Byl přece jenom starší. A nepomohlo ani to, že užíval lék Ritalin, kterým se nyní léčí například ADHD. To ho spíše vytrestalo. Jednoduše začal slábnout. Extrémní emocionální výkyvy ale byly to nejmenší, co ho během pokusu trápilo. Horší byly halucinace. Všude viděl myši a koťata, pak ztratil pojem o tom, kým je. A když se mu lékaři snažili pomoci, obvinil je z toho, že ho chtějí otrávit nebo uvěznit.

V souvislosti s jeho vidinami byl také zaznamenán neobvyklý vzorec. Halucinace se mu vracely vždy po devadesáti minutách. Naštěstí po osmi dnech odstoupil. Pak si dal třináctihodinového šlofíka. Hunter vydržel o jeden den déle. Jejich snaha ale přišla vniveč, neboť později téhož roku je strčil do kapsy další moderátor rádia Tom Rounds, který vydržel téměř 11 dní.

Bez spánku: Nejznámější případ

O tomto pokusu se psalo hodně, přestože nepatří mezi absolutní špičku. Středoškolský student Randy Gardner se rozhodl nespat na konci roku 1963. Únavu se snažil zahnat hlasitou hudbou a studenou sprchou. Pil také colu, kvůli kofeinu. Čtvrtý den se ale dostavila krize. Nebo přesněji řečeno halucinace.

Nedokázal se soustředit a měl problémy s pamětí. Jako by se u něho objevily počáteční příznaky Alzheimerovy choroby. Nakonec ale vydržel. Nespal 264 hodin. Vyvázl bez následků. Alespoň do stáří, to začal trpět nespavostí. V noci mohl usnout jen na pár minut. Dokázal se s tím však vypořádat.

Extrém: Nespat 18 dní dokázala žena

Jen o dva týdny později překonal Gardnera dvacetiletý Jim Thomas, který vydržel být vzhůru 11 dní, 2 hodiny a 30 minut. Ale i poté se našel někdo, kdo ho trumfl. Fin Toimi Artturinpoika nespal 11 dní a 12 hodin. Šlo vskutku o šílenství, které nemělo konce.

V roce 1977 Maureen Weston nezamhouřila oči 18 dní a 17 hodin. Celou dobu strávila na houpacím křesle. Houpal se i sedmadvacetiletý kaskadér Robert McDonald. Ten Maureen porazil o čtyři hodiny. A to je vlastně úplný konec. Lidé z Guinnessovy knihy rekordů dospěli k rozhodnutí, že takovéto pokusy o světový rekord jsou zdraví nebezpečné. Raději tak tuto kategorii smazali.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Spánek
Ciekawostkihistoryczne.pl: Ile da sie wytrzymać bez snu?

Tereza Mašková o boji s bulimií: Naplno to propuklo ve StarDance, tělo mi začalo vypínat a přišel kolaps

Tereza Mašková o boji s bulimií: Naplno to propuklo ve StarDance, tělo mi začalo vypínat a přišel kolaps

Související články

Další články