
U bankovní loupeže je snad nejdůležitější, aby lupič dokonale skryl svou identitu. A někteří z lupičů to pojali skutečně kreativně. V roce 2007 přišel jeden muž z New Hampshire loupit do banky s přilepenými větvemi na hlavě, o dva roky později si v Iowě lupiči namalovali na obličej fixem vousy a brýle. Další měli zase na hlavách vydlabané melouny. Ale ti všichni se nakonec stali pouhými žabaři ve srovnání s McArthurem Wheelerem.
Lupič McArthur Wheeler si obličej ničím nezakryl. Nepovažoval to totiž za nutné, měl přece citronovou šťávu! Byl přesvědčený, že když si šťávou z citronu postříká obličej, bude pro bezpečnostní kamery neviditelný. V tom se samozřejmě mýlil. Ale i tak si mohl gratulovat. Vznikl díky němu zcela nový fenomén s názvem Dunningův-Krugerův efekt. Psychologický princip vysvětlující, jak lidé s omezenými znalostmi nebo schopnostmi mají tendenci sami sebe přeceňovat.
Legendární citronová loupež
O „zázračných“ vlastnostech citronové šťávy řekl Wheelerovi jeho kamarád a spolupachatel Clifton Earl Johnson. Ten si to chtěl hned vyzkoušet, ale neměl bohužel kameru. Musel mu tak postačit jen polaroid. Natřel se a zmáčkl spoušť. A skutečně, jeho obličej tam byl k nepoznání. Jenomže to nebylo kvůli citronu, ale kvůli špatnému úhlu či chybnému filmu. Jim to ale stačilo. Plánovali spolu vyloupit dvě banky.
Realizace plánu započala 6. ledna 1995. První zastávkou byla banka v Pittsburghu. Sebevědomě tam nakráčeli a po pár minutách odešli s penězi. Totéž se dělo i v druhé bance. Dlouho se ale ze svého lupu neradovali. Clifton byl zatčen jako první, na Wheelera si došlápli o pár měsíců později. Když mu nasazovali pouta, měl překvapeně vykřikovat, že měl přece na tváři citron. Povedené duo se pak stalo terčem mnoha vtipů.
A man called McArthur Wheeler used lemon juice as a disguise to rob two banks in Pittsburgh on April 19, 1995. He was certain that his face would appear invisible on the CCTV since he was aware that lemon juice could be used as invisible ink. pic.twitter.com/bAuyPWDhPP
— Historyland (@HistorylandHQ) March 24, 2025
Dunningův-Krugerův efekt
A man called McArthur Wheeler used lemon juice as a disguise to rob two banks in Pittsburgh on April 19, 1995. He was certain that his face would appear invisible on the CCTV since he was aware that lemon juice could be used as invisible ink. pic.twitter.com/bAuyPWDhPP
— Historyland (@HistorylandHQ) March 24, 2025
Chováním obou zločinců se začali zabývat psychologové David Dunning a Justin Kruger. Byl to skvělý příklad toho, jak omezení jedinci dokáží sami sebe přecenit. Jinými slovy: Hloupí lidé (ti, kteří toho vědí nejméně) mohou být zároveň velmi sebevědomí, protože jim chybí schopnost rozpoznat vlastní chyby a nedostatky.
Kdyby šlo jen o tyto dva džentlmeny, kterým jejich citronové loupeže nevyšly, nešlo by o nic vážného. Bylo by to prostě k zasmání. Z výzkumu obou psychologů ale vzešel jeden děsivý fakt - lidé s tímto syndromem často zastávají významná postavení, například v politice nebo bankovnictví. A to je skutečně alarmující.
Další osud McArthura Wheelera
Wheeler byl obviněn z několika loupeží a odsouzen ke 24 letům vězení. Podrobnosti o jeho životě po zatčení jsou skrovné. V roce 2015 se objevil nekrolog s jeho jménem. Mohlo jít ale jen o nahodilou shodu. Clifton strávil ve vězení kratší dobu, je tedy pravděpodobně už dávno na svobodě.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Dunningův- Krugerův efekt
Historicflix.com: The Lemon Juice Heist - The Bizarre Case of McArthur Wheeler