Neuvěřitelný život Toma Parra: V 80 se poprvé oženil, další veselka se konala ve 122 letech. Stihl i nevěru a nemanželské dítě

Tom Parr
Zdroj: Wikimedia Commons, National Portrait Gallery, Public domain

Existuje spousta příběhů o lidech, kteří se dožili vysokého věku. Ten o muži jménem Tom Parr patří ale mezi ty nejzajímavější. Měl se totiž dožít neuvěřitelných 152 let.

Kamil Šivák
Kamil Šivák24. 09. 2023 16:00

Dle vědy jsou v otázce dlouhověkosti důležité tyto faktory – strava, cvičení a geny. Lidé, kteří se ale dožili věku sto a více let, tvrdili, že to není pravda. Ba naopak. Aby se dožili takového věku, používali zcela jiné metody.

Ústně zdokumentovaný případ

Životní příběh Toma Parra patří mezi ty nejlépe zdokumentované. Narodil se ve Winningtonu poblíž Shrewsbury v roce 1483 a měl se dožít, jak jsme již uvedli výše, 152 let, což z něho činí nejstaršího člověka v historii, jehož případ byl zaznamenán pro veřejnost. Přesto se najdou pochybovači, kteří nad jeho věkem nesouhlasně kroutí hlavou.

V některých ohledech je jim ale nutno dát za pravdu. Kupříkladu neexistují žádné jeho fotografie, neboť v té době ještě tato technologie neexistovala. Jediný důkaz tak pochází z ústního předávání. Faktem tak je, že i když tyto příběhy obsahují spoustu zajímavých detailů, nelze je stoprocentně označit za pravé. Nicméně existenci muže dokazuje jeho hrob ve Westminsterském opatství.

Život Toma Parra

Thomas se měl celý život zaobírat farmařením a co je velmi zajímavé, oženil se prý až v osmdesáti. Zažil vlády asi deseti panovníků. Nějaký čas také sloužil v armádě. Jedl většinou domácí chléb a mléko. Dny trávil na poli. Nic jiného ani neuměl. S manželkou měl dvě děti. Obě však ve velmi raném věku zemřely. Žena ho opustila, když mu bylo 110 let.

Měl být také nevěrný. Za zplození nemanželského dítěte ale měl učinit pokání. Ve 122 letech přišla na řadu druhá svatba, tentokrát se ženou jménem Jane Lloyd. Zdravotně na tom byl údajně pořád dobře. Fyzická práce mu nečinila žádné potíže. Ve 130 ale začal pociťovat první příznaky "stáří". Tehdy ho také navštívil, fascinován jeho věkem, Thomas Howard, 21. hrabě z Arundelu.

O pár let později si jeho návštěvu vyžádal Karel I. Dvořané se ho nemohli dočkat. Byl pro ně celebritou. Král ho zasypal dary a dlouho hostil. Parr si tak mohl konečně užít trochu luxusu. Po několika měsících ale onemocněl a zemřel. Následná pitva prozradila, že jeho orgány odpovídaly stáří muže, jenž by byl od Parra o polovinu mladší. Příčinou úmrtí byl zřejmě zápal plic ze znečištěného londýnského ovzduší.

Bez zápisu do knihy rekordů

Guinnessova kniha rekordů začala evidovat nejstarší osoby na světě až od roku 1955. Tom Parr tak měl smůlu. Navíc je vždy vyžadováno ověření, aby byl zápis o rekordu nesporný. Guinnessovi by tak jistě nestačilo jen potvrzení ústním podáním. Moderní věda navíc přehodnotila výsledky pitvy. Muž se prý dožil nanejvýš 70 let. A aby toho nebylo málo, jeho lékařské záznamy měly být zaměněny s dokumentací jeho dědečka.

Je třeba uznat, že v tomto případě je zde opravdu hodně otazníků. Přesto je Tom Parr nedílnou součástí anglického folkloru. Dokonce je po něm pojmenována i whisky.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Old Tom Parr
Historydefined.net: The Story Of Old Tom Parr, The Man Some Claim Lived To 152

Hvězda Ulice Anna Fixová otevřeně o nejtěžších chvílích v životě: Nechtěla jsem se probudit a žít

Hvězda Ulice Anna Fixová otevřeně o nejtěžších chvílích v životě: Nechtěla jsem se probudit a žít

Související články

Další články