Nový dánský král Frederik měl pověst párty prince: Rychlá auta vyměnil za rodinu, sport a koloběžku

Kdo je dánský král Frederik: Měl pověst párty prince, sloužil v armádě a vyboural se v autě i na koloběžce
Zdroj: Profimedia/koláž Lifee
Dánský korunní princ Frederik přišel na svět  26. května 1968. Na fotografii je se svou maminkou, budoucí královnou Markétou II.Čtyřletý dánský korunní princ Frederik v létě 1972.Dánský korunní princ Frederik se svou manželkou Mary, korunní princeznou dánskou, v roce 2011.Frederik a Mary spolu mají čtyři děti - Christiana, Isabellu, Vincenta a Josephine.+ 4 fotky+ 5 fotek

Nový dánský král Frederik (55), který 14. ledna přebírá vládu od své matky Markéty II. (83), měl v mládí pověst rozmazleného večírkového prince. Sám řekl, že nebyl připravený na svou roli v monarchii. Ale když dospěl, stal se z něj úplně jiný člověk.

Imrich Rešeta
Imrich Rešeta10. 01. 2024 12:30

Dánská královna Markéta II. byla korunovaná 14. ledna 1972. Když se vzdala trůnu, měla za sebou 52 let vládnutí. Šlo o překvapení, protože se očekávalo, že ve své funkci "dožije". Tak jako zesnulá britská královna Alžběta II., která vedla svou monarchii sedmdesát let...

Narození dánského krále Frederika

Frederik přišel na svět 26. května 1968 ve 23:50 v Kodaňské fakultní nemocnici. Šlo o nouzový císařský řez. Jak dítě, tak jeho maminka, tehdy ještě princezna Margrethe, vyvolali rozruch. Bylo to poprvé, co se ve 20. století v Dánsku narodil přímý potomek trůnu.

Děti sice na druhý den nedostaly ve škole volno, ale jinak celá země žila narozením budoucího krále. Všechny lodě a trajekty vyvěsily vlajky a Frederika přivítalo také 21 výstřelů z děla. Královská garda se při výměně stráží v poledne oblékla do modrého.

Chlapec měl jméno předem určené, neboť už od roku roku 1513 se v Dánsku králové jmenují Frederik nebo Christian. Jeho děda byl dánský král Frederik IX., takže dostal jméno po něm. Frederik pak pojmenoval svého prvního syna Christian. Až se jednou stane králem, bude z něj Christian XI.

Večírkový princ Frederik

Každá monarchie je svázaná mnoha psanými i nepsanými pravidly. Známe to dobře ze života Alžběty II., která na své první dvě děti neměla moc času. A stejné to bylo i v Dánsku. Královna Markéta II. měl spoustu povinností a málo času na rodinu. A to Frederikovi vadilo.

Podle britského periodika Standard během svého dospívání v devadesátých letech Frederik nesnášel rodiče za to, že ho zanedbávali, když plnili své královské povinnosti. Ze vzdoru se vrhl do života plného rychlých aut a nočních klubů navštěvovaných celebritami. Z jedné autonehody, ke které došlo na jihu Francie, si odnesl stehy na hlavě a zlomenou klíční kost.

Nebyl to přísně vzato rebel, ale jako dítě a mladý muž mu byla velmi nepříjemná pozornost médií a vědomí, že se stane králem,“ řekla listu The Guardian Gitte Redder, expertka na dánskou královskou rodinu. Frederik byl v devadesátkách považován za rozmazleného večírkového prince. Sám mluvil o tom, že nebyl připravený na svou roli monarchy a musel se s tím vypořádat. Zlomovým pro něj byl rok 1995, kdy promoval na Aarhuské univerzitě. Byl první z dánské monarchie, kdo dokončil univerzitní vzdělání. Tehdy začal přicházet o svou pověst párty prince.

Dánský král Frederik je neúnavný sportovec

Po ukončení studií začal Frederik svou energii orientovat jiným směrem. Vrhnul se na sport a různé expedice. Byl třeba v Mongolsku a zajímavá je také jeho Expedice Sirius 2000. Šlo o čtyři měsíce trvající cestu na lyžích po Grónsku. Trasa byla dlouhá 2 175 mil a teploty klesaly pod mínus 50 stupňů Celsia. Kromě toho se účastní maratonů po celém světě a v Dánsku každý rok organizuje Royal Run, který vede napříč zemí. To ale není všechno.

Sloužil v dánském námořnictvu a získal přezdívku Pingo, kterou bychom mohli volně přeložit jako Tučňák. V roce 1995 patřil do čtveřice rekrutů, kteří prošli všemi armádními testy. Celkem se jich zapojilo až 300. Účastnil se závodů na dračích lodích, díky čemuž si v Dánsku vysloužil přezdívku „sportovní král“. Aktivní je také na souši. V průběhu let byl několikrát hospitalizován po nehodách na koloběžkách a sáňkách a v roce 2016 si poranil záda na trampolíně.

Kromě toho navštěvuje fotbalová utkání, fandí Arsenalu a Liverpoolu, a chodí na koncerty, dokonce byl se účastnil také slavného festivalu v poušti Burning Man. Díky tomu je veřejnosti bližší než jeho matka. "Nechci se zamykat v pevnosti. Chci být sám sebou, člověkem,“ nechal se slyšet Frederik a trvá na tom, že se nic nezmění ani po jeho nástupu na trůn. Korunovace proběhne 14. ledna 2024.

Zdroje informací:
Townandcountrymag.com: The Danish Royal Family's New Titles, Explained
Theguardian.com: Crown Prince Frederik: the former party prince who will be Denmark’s next king
Standard.co.uk: Frederik, the 'party prince': The down-to-earth next king od Denmark, who met his wife in a pub

Ideální šatník pro ženy 50+ obsahuje devět základních kousků: Nezapomínejte na výrazný doplněk, radí stylistka

Ideální šatník pro ženy 50+ obsahuje devět základních kousků: Nezapomínejte na výrazný doplněk, radí stylistka

Související články

Další články