Pánům, kteří se bojí, že je jejich chlouba malá, doporučuji vypouklé zrcadlo, říká psycholožka Laura Janáčková

Do magazínu Lifee přichází desítky otázek čtenářů na psycholožku Lauru Janáčkovou, která na ně pravidelně každý víkend odpovídá ve videu. V dalším díle se objeví dotaz na muže, kteří podvádí své ženy s jinými muži i intimní dotaz o velikosti přirození jednoho téměř čtyřicátníka. Jaké budou Lauřiny rady?

Kristina Vodičková
Kristina Vodičková 13. 04. 2024 18:00

Laura a její odpovědi je pravidelný pořad psycholožky a sexuoložky Laury Janáčkové na magazínu Lifee už třetí měsíc. V každém díle se dostane na tři odpovědi položené čtenáři skrze email otazkynalauru@lifee.cz. Třetí otázku vždy prvně položíme umělé inteligenci a Laura ji posléze doplní.

V novém díle je to velmi peprné a dojde i na radu s optickým zvětšením mužské chlouby.

Manžel mi byl nevěrný s mužem. A nyní spolu dokonce žijí! Dodnes jsem nepochopila, jak je to možné?! (Eva, 45 let)

Nevěra s mužem se začala zkoumat v poslední době a zjistilo se, že to není tak neobvyklé. Zhruba ve 20 procentech jsou muži nevěrní s mužem, protože jsou gayové a neudělali "coming out". To znamená, že žijí v heterosexuálním svazku tak jako u vás a mohou být klidně ženatí. Ale pak se stane, že se zamilují, a to bývá důvodem, proč odcházejí. Sexuální orientaci si ale nevybíráme. Takže není co chápat. Ale pozor, máme tady v tom výzkumu i další zajímavá data. A ta data říkají, že i 3 procenta českých mužů bylo nevěrných s mužem, a přitom byli buď heterosexuální, ale měli pouze bisexuální chování. Takže se to může stát, jak se říká, i v dobrých rodinách! S láskou nic neuděláte.

Když se dívám na svůj penis, zdá se mi ve srovnání s okolím malý. Žena mě ujišťuje, že je to jen mým pohledem shora dolů. Má pravdu? (David, 39 let)

Může mít pravdu a to proto, že když se muž dívá seshora dolů na svůj penis, tak se je dokázáno, že má pocit, že je až o 2 centimetry menší, než ve skutečnosti je. Dokonce také, když má pubické ochlupení, zdá se ještě menší. Ale my sexuologové víme, že nezáleží na velikosti penisu. Záleží na tom, jak to vnímá ten muž a jak je se svým penisem spokojený. Pokud vás ujišťuje vaše žena, že je spokojená, tak byste měl být spokojený taky. A když nebudete, pořiďte si zrcadlo, protože když se budete dívat na zrcadlo a budete si sám sebe v něm prohlížet, tak se vám bude určitě zdát, že váš penis je akorát. A kdybyste i tak měl náhodou pochybnosti, pořiďte si zrcadlo, které ve výšce vašeho pasu bude vypouklé. A pak už budete mít nepochybně pocit, že jste největší borec!

Moji rodiče se rozvedli. Nechci dopadnout jako oni. Mám šanci? (Kristýna, 27 let)

Ano, máte šanci na to, aby váš vlastní vztah byl odlišný od toho, jaký měli vaši rodiče. I když rodiče mají velký vliv na to, jak chápeme vztahy a manželství, nejste odsouzeni k opakování jejich chyb. Existuje několik způsobů, jak se vyhnout opakování jejich situace:

  • Komunikace
  • Učení se z příkladů
  • Terapie
  • Sebeuvědomění
  • Závazek a průprava

Pamatujte, že každý vztah je jedinečný a existuje mnoho faktorů, které mohou ovlivnit jeho úspěšnost. S odpovídajícími znalostmi, komunikací a prací na sobě můžete vytvořit zdravý a trvalý vztah, který bude odlišný od zkušeností vašich rodičů. (odpovídal ChatGPT)

Závěrečná slova sexuoložky Laury Janáčkové

Kristýno, určitě je to tak, že šanci máte. Shoduji se s umělou inteligencí skoro ve všem. Ale přece jenom tady nějaké riziko je. Výzkumy totiž ukazují, že pokud si vezmete partnera, který je z rozvedené rodiny, tak je až dvakrát větší riziko, že se zase rozvedete. A pokud jste i vy z rozvedené rodiny, tak to riziko dokonce stoupá až třikrát! Násobí se. A kdy je největší? Tak výzkumy nám říkají, že je to tehdy, jestliže důvodem rozvodu rodičů nebyly až tak velké hádky, ale byly to takové ty běžné konflikty, rodiče se moc nehádali, a pak zčistajasna třeba přišla jiná žena, jiný muž a rozešli se. Tady potom ty vzorce chování hrají zásadní roli. Protože mnohé věci se učíme a mnohé věci jsme se právě, když jsme byly děti, nenaučily. A já vám přeju, aby všechno nakonec dobře dopadlo, protože si musíme uvědomit, že všechno záleží nakonec jenom na nás. Takže vidíme, že jsme strůjci svého štěstí. My všichni.

Zdroje informací:
Cambridge.org - Understanding the divorce cycle
iDnes.cz - Diagnóza mikropenis
ncbi.nlm.nih.gov - Sexual Orientation and Infidelity-Related Behaviors on Social Media Sites
Lidovky.cz - Průzkum: Nevěrných je 37 procent lidí. U poloviny to bylo jednorázové

Související články

Další články