Pozor na nebezpečná klíšťata: Podcenění prevence a očkování by se vám mohlo krutě vymstít

Klíšťata mohou být velice nebezpečná
Zdroj: zdroj: pixabay

Klíšťata přenášejí nemoci, které mohou mít dlouhodobé následky nebo být dokonce smrtelné. Lymská borelióza a klíšťová encefalitida jsou závažná onemocnění. Přestože boreliózu lze léčit antibiotiky, proti encefalitidě je jedinou účinnou ochranou očkování. V našem článku se dozvíte, proč byste prevenci neměli podceňovat, jak se správně chránit a co dělat pro minimalizaci rizika přisátí klíštěte.

Žaneta Alexová
Žaneta Alexová 31. 05. 2024 10:10

Sezóna klíšťat je opět tady a je důležité si připomenout rizika, která přinášejí. V České republice jsou nejčastější dvě onemocnění: lymská borelióza a klíšťová encefalitida. Obě mohou způsobit vážné zdravotní komplikace, ale zatímco borelióza lze léčit antibiotiky, proti encefalitidě je jedinou spolehlivou ochranou očkování.


Borelióza lze léčit, encefalitida ne

Lymská borelióza je bakteriální onemocnění, které se přenáší během 24 až 48 hodin po přisátí klíštěte. Typickým příznakem je červená skvrna s vybledlým středem. Pokud se neléčí, může postihnout klouby, nervový systém a srdce. Klíšťová encefalitida je virové onemocnění postihující nervovou soustavu, přenáší se do dvou hodin od přisátí klíštěte a způsobuje silné bolesti hlavy, zvracení a může vést k obrně či dokonce ke smrti.

Proti lymské borelióze se nelze očkovat, ale je léčitelná antibiotiky. Encefalitida je mnohem závažnější, nelze ji léčit antibiotiky a jedinou prevencí je očkování. Přesto je v České republice očkováno pouze 40 % populace. Náklady na očkování jsou zanedbatelné ve srovnání s dlouhodobými následky nemoci, které mohou znemožnit výkon práce nebo vyžadovat péči druhé osoby. Na očkování pojišťovny přispívají a lidé nad 50 let jej mají zdarma.

Mnoho lidí mylně věří, že pokud jsou v dobré kondici, klíšťová encefalitida u nich proběhne bez komplikací. Opak je pravdou. Onemocnění může postihnout každého, bez ohledu na věk či zdravotní stav.


Prevence je klíčová

Pravidelně se kontrolujte po návratu z přírody. Klíšťata se nejčastěji vyskytují ve vysoké trávě, lesích a parcích. K přisátí může dojít při procházce, pikniku nebo zahradničení. Nejčastěji se přisávají na teplá a vlhká místa, jako jsou podpaží, třísla, podkolení jamky nebo za ušima. Důkladná kontrola po každém pobytu venku může výrazně snížit riziko nákazy.

Nezapomeňte, že klíště může být přisáté i několik hodin, aniž byste to pocítili. Proto je důležité prohlížet celé tělo, včetně vlasové pokožky. Používejte repelenty a noste světlé oblečení, na kterém jsou klíšťata lépe vidět.


Konzultujte očkování se svým lékařem

Očkování proti klíšťové encefalitidě je dostupné a účinné. Pokud často pobýváte v přírodě, konzultujte očkování se svým lékařem. Buďte připraveni a chraňte své zdraví před nebezpečnými klíšťaty. "Náklady na očkování jsou přitom zanedbatelné, pokud je porovnáme s částkou, o niž pacienti přijdou z důvodu několikatýdenní pracovní neschopnosti, nebo dokonce v případě dlouhodobých následků znemožňujících další výkon pracovní činnosti, případně vyžadující péči druhé osoby," radí MUDr. Jan Kynčl, Ph.D., vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí ze Státního zdravotního ústavu. Na očkování pojišťovny přispívají a lidé nad 50 let ho mají navíc zcela hrazené zdravotní pojišťovnou.

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Související články

Další články